Tedarik zincirinde depo işlem güvenliği için istatistik tabanlı bir karar destek sistemi önerisi
A statistics-based decision support system proposal for warehouse operations security in the supply chain
  1. Tez No: 935557
  2. Yazar: TUĞÇEN HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN FIĞLALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Küresel ekonomi, dünya çapında mal akışını da kapsayan pek çok dinamik bileşene sahip karmaşık bir sistemdir. Günümüz dünyasında taraflar arasında artan işbirliği, rekabet koşulları ve gelişen teknolojinin sonucunda tedarik zincirleri de zaman içerisinde daha kompleks bir yapıya dönüşmüştür. Bir iş operasyonu ne kadar kusursuz olursa olsun, tedarik zincirleri zorlayıcı hava koşullarından, politika engellerine kadar her türlü çevresel ve beşeri tehlikelere karşı savunmasızdır. Bu kapsamda, global tedarik zincirinin güvenliğini ve onun sorunsuz işleyişini sağlamak hayati bir öneme sahiptir. Tedarik zinciri güvenliği, tedarik zincirinin, ulaşım ve lojistik sisteminin, güvenilirliğini arttırmak için yapılan bütün işlemleri kapsar. Tedarik zincirinin güvenliği, kargonun güvenli ve sağlam bir şekilde paketlenmesiyle başlar ve kargonun, paketlemeden son noktaya ulaşıncaya kadar meydana gelecek her türlü riske karşı oluşturulan güvenlik kontrolleriyle devam eder. Bazı tedarik zincirleri, yapılarından ötürü, risklere daha çok maruz kalmaktadır. Otomotiv sektörü de küresel tedarik zincirine bağımlı olan, yüksek değerli, ekonomik, çevresel, teknolojik ve güvenlik risklerini barındıran bir yapıya sahiptir. Bu nedenle otomotiv sektörü tedarik zinciri risklerinden önemli ölçüde etkilenmektedir. Diğer sektörlerle karşılaştırıldığında, otomotiv sektöründe tedarik zincirindeki görülebilirliğin geliştirilmesi en önemli ihtiyaçlardan biri olarak düşünülmektedir. Son yıllarda, dünyanın önde gelen otomobil şirketleri için tedarik zinciri zorlukları ve etkileri, tedarik zincirinde risk yönetiminin rolünü artırmıştır. Bu tez kapsamında tedarik zinciri güvenliği kavramı ele alınmakta ve global düzeyde tedarik zinciri güvenliğini sağlamak için alınan önlemler sunulmaktadır. Çalışmanın temel amacı, tedarik zincirinde oluşması muhtemel bütün güvenlik risklerini yok edecek istatistik tabanlı bir karar destek sistemi geliştirilerek olası gümrük problemleri ve müşteri şikayetlerinin önüne geçmektir. Çalışmada, otomotiv sektörünün öncü firmalarından birinde, tedarikçilerden gelen ve müşterilere gönderilecek olan sevkiyatın güvenilirliğini sağlamak için palet değişkenliklerini dikkate alarak karar sürecine destek olan bir sistem önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The global economy is a detailed system with many dynamic components, including the flow of goods from one point of the world to another. In today's globalized world, supply chains have turned into a more complex structure over time as a result of many partners working together, competitive conditions and developing technology. No matter how seamless a business operation is, supply chains are vulnerable to environmental and human hazards of all kinds, from extreme weather conditions to policy obstacles. In this context, it is vital to ensure the security of the global supply chain and its smooth functioning. Supply chain security covers all actions taken to increase the reliability of the supply chain, transportation and logistics system. The security of the supply chain starts with the safe and sound packaging of the cargo and continues with the security controls created against any damage that may occur until the cargo reaches the final destination. Some supply chains are more exposed to supply chain risks due to their structure. The automotive industry also has a structure that is dependent on the global supply chain and contains high-value, economic, environmental, technological and security risks. For this reason, the automotive industry is significantly affected by supply chain hazards and risks. Compared to other sectors, visibility in the automotive industry supply chain is considered one of the most important problems. In recent years, supply chain challenges and impacts for the world's leading automobile companies have increased the role of risk management in the supply chain. In this context, the importance of supply chain risks has increased in recent years. In this study, the concept of supply chain security is discussed and the measures taken to ensure supply chain security at the global level are presented. The main purpose of the study is to prevent possible customs problems and customer complaints by developing a statistics-based decision support system that will eliminate all possible safety risks in the supply chain. In this study, a decision support system in one of the leading companies of the automotive industry is developed to ensure the reliability of the shipment by taking into account variability of shipping units coming from the suppliers and sent to the customers.