Treatment of fluoroquinolone antibiotics using nano magnetite graphene oxide composites
Fluorokuinolan grubu antibiyotiklerin nano-magnetit grafen oksit bileşimleri kullanılarak arıtılması
  1. Tez No: 438814
  2. Yazar: PELİN ALİCANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DELİA TERESA SPONZA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Farmasötiklerin aşırı kullanımı atıksu arıtma tesislerinin çıkış sularında saptanmasına sebep olmaktadır. Alıcı ortamlara verilen düşük konsantrasyonlardaki antibiyotik kalıntıları mikroorganizmalara direnç kazandırabilmektedir. Manyetik grafen tabanlı kompozit üretilerek, harici manyetik alan ile hızlı ve kolay bir şekilde matristen ayrılmaktadır. Bu çalışmada, Nano-GO/M kompozit konsantrasyonu, adsorpsiyon/radyasyon süresi, pH, sıcaklık ve UV gücü etkileri araştırılmıştır ve fotooksidasyon prosesleri için iki farklı enerji kaynağı ( UV ışığı ve güneş ışığı) kullanılarak sentetik oluşturulan bir atıksuda giderim verimleri karşılaştırılmıştır. CIP ve OFL adsorpsiyon verimleri sırasıyla 30% ve 35% olarak saptanmıştır (Nano-GO/M: 0.5 g/L, pH: 6.5, T: 21°C, süre: 30 dk). CIP Freundlich izotermine (R2=0.98, KF:1.31 (birimsiz), n:1.38 (birimsiz)) göre ve OFL ise Dubinin-Radushkevich izotermine göre adsorbe olmuştur (R2=0.986, K′:8.84E-07(mol2 kJ-2), 〖X'〗_m: 0.7 mg/g). UV ışığı kullanılarak yapılan calışmalarda CIP (93%-80%) ve OFL (96%-82%) giderim verimleri güneş ışığı verimlerine göre daha yüksektir (Nano-GO/M: 0.5 g/L, pH: 6.5, T: 21°C, süre: 30 dk, 300 W UV ışık altında). CIP fotodegredasyonu birinci derece reaksiyon kinetiğine göre, OFL fotodegredasyonu ise sıfırıncı derece reaksiyon kinetiğine göre gerçekleşmiştir (k1=0.8047 min-1, R2 =1 and k0=.0.078 min-1, R2 =1). Ayrıca Nano-GO/M kompozitini yeniden kullanarak, altı ardışık arıtma sonunda her iki antibiyotiğin (CIP: 93%-75%), OFL: 96%-78%) UV ışığı degredasyonunda yüksek verimler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Excessive amount use of pharmaceuticals has resulted in their detection in effluents of wastewater treatment plants. In receiving environments, low concentrations of antibiotic traces can cause resistance to microorganisms. The combination of GO with magnetic nanoparticles to produce a magnetic graphene-based composite and it can be separated from the matrix rapidly and easily by an external magnetic field. In this study the effects of concentration of Nano-GO/M composite, adsorption/irradiation time, pH of CIP and OFL, temperature affects and UV power affects were investigated and two energy sources (UV light and sunlight) were used to compare the photooxidation and adsorption process yields in a synthetic wastewater. Adsorption efficiencies of CIP and OFL were obtained as 30% and 35%, respectively (Nano-GO/M: 0.5 g/L, pH: 6.5, T: 21°C, time: 30 min). CIP and OFL adsorbed according to the Freundlich isotherm (R2=0.98, KF:1.31(unitlessss), n:1.38(unitlessss)), and Dubinin-Radushkevich (R2=0.986, K′:8.84E-07(mol2 kJ-2), 〖X'〗_m: 0.7 mg/g) isotherm, respectively. The removal efficiencies of CIP (93%-80%) and OFL (96%-82%) for the photocatalytic studies under UV using Nano-GO/M are higher from the sunlight studies. (Nano-GO/M: 0.5 g/L, pH: 6.5, T: 21°C, time: 30 min for UV light) CIP was photodegraded according to first order reaction kinetic and OFL was photodegraded according to zero order reaction kinetic (k1=0.8047 min-1, R2 =1 and k0=.0.078 min-1, R2 =1). Also Nano-GO/M could be reused after six sequential treatment step with high removal efficiencies of both CIP (93%-75%) and OFL (96%-78%) via UV degradation.