Secure communication via partial synchronization of nonlinear systems
Doğrusal olmayan sistemlerin kısmi senkronizasyonu ile güvenli haberleşme
  1. Tez No: 438815
  2. Yazar: ZEKERİYA SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kaotik sistemlerin, karakteristik olarak, birbirleriyle ilintisiz, geniş frekans bandına sahip, başlangıç koşullarına hassas bağımlılıkları sebebiyle uzun süreli tahmin edilemez çıkışlar ürettikleri bilinmektedir. Bu sistemlerin güvenli veri iletişiminde kullanılması fikri geçmiş on yıllar içerisinde kapsamlı bir şekilde çalışılmıştır ve farklı kaotik iletişim şemaları önerilmiştir. Ancak, bu sistemlerin veri iletişimindeki performansı klasik yöntemlerin üzerine çıkamamıştır. Bu çalışmada, kaotik sistemlerin öbek senkronizasyonuna dayanan yeni bir güvenli haberleşme sistemi tasarım yöntemi önerilmiştir. Öbek senkronizasyonu, ağdaki düğümlerin kümeler halinde senkronize olduğu ancak kümeler arasında senkronizasyon olmadığı durumda gözlemlenir. Önerilen yöntemde farklı düğüm gruplarının öbek senkronizasyonu bir ya da birden fazla kontrol edilebilir parametre ile sağlanmaktadır. İletilmek istenen semboller öbek senkronizasyon modları ile temsil edilmektedir. Sistem alıcı ve verici olarak ikiye ayrılmıştır, öbek senkronizasyon modunun değişmesi alıcı taraftaki dinamiği de değiştireceğinden sembollerin varlığı veya yokluğu ilgili öbekteki senkronizasyon modu ile belirtilmektedir. Önerilen yöntemin temel kavramı ve işleyişi sayısal benzetimler ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is well known that due to their sensitive dependence on initial conditions, the chaotic systems are capable of producing unpredictable outputs, characteristically, with a widely spread power spectrum. The idea of using them in secure data transmission have been studied extensively over the past decades and various chaotic communication schemes have been proposed. However, their performance in data transmission have been marginally superior at best compared to the conventional approaches. In this study, a novel method to design a secure communication system based on the cluster synchronization in networks of chaotic oscillators has been proposed. Cluster synchronization is observed when the nodes of the network synchronize in groups but there is no synchronization in between the groups. In the proposed system, one or more controllable parameters allow the cluster synchronization of different node groups. The symbols to be transmitted are represented by the cluster synchronization modes. The system is divided into two as transmitter and receiver, the change of cluster synchronization mode also changes the dynamics in the receiver side and hence the presence or the absence of the symbols are signified by the synchronization mode in the corresponding cluster. The basic concept and functioning of the proposed system have been illustrated through numerical simulations.