Dairesel borularda oluşan hidrolik sıçramanın deneysel ve sayısal araştırılması
Experimental and numerical investigation of hydraulic jump in circular pipes
- Tez No: 438826
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞÜKRÜ GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, dairesel boru içerisinde gerçekleşen hidrolik sıçrama deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Laboratuarında mevcut deney sistemi üzerinde gerçekleştirilen deneylerde 19,35 m uzunluğunda ve 0,564 m çapında olan boru kullanılmıştır. Dört farklı debide gerçekleştirilen deneylerde debi elektromanyetik debimetre ile ölçülmüştür. Su derinlikleri piyezometre tüpleri yardımıyla ölçülmüş, ayrıca iki kesitte ULS cihazları kullanılarak kontrol edilmiştir. Hidrolik sıçrama eşlenik derinlikleri ve uzunlukları için elde edilen bulgular grafikler şeklinde verilmiştir. Regresyon analizi kullanılarak özgün ampirik bağıntılar türetilmiştir. Elde edilen bağıntılar literatürde mevcut veriler ile test edilmiştir. Deneysel sonuçlar literatürde mevcut bilgilerle birleştirilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the hydraulic jump in circular pipe was investigated experimentally and numerically. A pipe 19.35 m long with a diameter of 0.546 m was used during the experiments which were carried out on an experimental system existing in the Hydraulics Laboratory of the Civil Engineering Department within Dokuz Eylül University. The experiments were realized with four different discharges The discharges were measured by means of an electromagnetic flow-meter. Water depths were measured by piezometric tubes and also verified by using ULS devices located at two different sections. Experimental results related to the conjugate depths and the lengths of the observed hydraulic jumps were presented as graphics. Specific empirical equations were derived from the regression analysis. The so obtained relations were tested by using data available in the literature. The experimental findings are evaluated in the light of the knowledge pertaining to the hydraulic jump in circular conduits.