On the estimation of population mean based on modified ranked set sampling
Değiştirilmiş sıralı küme örneklemesine dayalı kitle ortalamasının kestirimi
  1. Tez No: 438827
  2. Yazar: BÜŞRA SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Sıralı küme örneklemesi (SKÖ) birimlerin ölçümünün zaman alıcı ve/veya pahalı olduğu durumlarda kitle ortalaması kestirimi için etkin ve faydalı bir yöntemdir. SKÖ prosedürü, ilgilenilen değişkeninin gerçek ölçümü olmadan birimlerin sıralanmasına dayanır. SKÖ yöntemi, etkinliği ve maliyet uygunluğu sebebi ile son dönemlerde önem kazanmıştır. SKÖ'de birçok araştırmacı tarafından etkinliği artırmak adına değişiklikler yapılmıştır. Değiştirilmiş SKÖ türlerinden biri olan Dengeli Gruplar SKÖ, kitle ortalaması kestirimi için sıralanmış kümedeki en küçük, ortanca ve en büyük birimleri kullanmaktadır. Dengeli Gruplar SKÖ ile yapılan kitle ortalaması kestiriminin, yaygın olarak kullanılan Basit Rastgele Örnekleme (BRÖ)'den daha etkin olduğu ve simetrik dağılımlarda yansız sonuçlar verdiği ortaya konmuştur. Bu çalışmada Dengeli Gruplar SKÖ, sıralama hatası ve yöntem maliyetini düşürebilmek adına tek ve çift örneklem genişlikleri için geliştirilerek Düzeltilmiş-Dengeli Gruplar SKÖ olarak önerilmiştir. Düzeltilmiş-Dengeli Gruplar SKÖ, küme ve örneklem genişliklerinin bağımsızlığını sağlayan daha esnek bir örneklem tasarımı sunmaktadır. Ayrıca, dağılım asimetrik olduğu durumda kitle ortalaması kestiriminde daha etkin sonuçlar veren bir ağırlıklı kestirici ile ağırlık formülü önerilmektedir. Düzeltilmiş-Dengeli Gruplar SKÖ, Dengeli Gruplar SKÖ, Ortanca SKÖ, Yüzdelik SKÖ ve Uç Değerler SKÖ yöntemlerinin performansları, hata kareler ortalaması ve örneklem maliyeti açılarından karşılaştırılması amacıyla çeşitli dağılımlar üzerinde bir Monte Carlo benzetim çalışması yapılmıştır. Buna ek olarak önerilen ağırlıklı Dengeli Gruplar SKÖ kestiricisi ile klasik kestiricinin etkinlikleri, farklı örneklem ve küme genişliklerinde çeşitli asimetrik olasılık dağılımları için karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ranked set sampling (RSS) is an efficient and advantageous method for estimating the population mean when the measurement of an observation is time consuming and/or expensive. RSS procedure is based upon ranking the units without the actual measurement of the variable of interest. This method come into prominence recently due to the efficiency and cost effectiveness. RSS method has been modified by various researchers. One of them is Balanced Groups RSS which takes into account measurements of the lowest, median and the largest ranked units of the sets. It is revealed that Balanced Groups RSS is more efficient than commonly used Simple Random Sampling (SRS) and it gives unbiased results when the underlying distribution is symmetric. In this study, we propose an improvement of the sampling procedure of Balanced Groups RSS which is called Adjusted-Balanced Groups RSS for even and odd set sizes in decreasing the ranking error and the cost of the method. Adjusted-Balanced Groups RSS offers a more flexible sampling plan ensuring the independence of the set and sample sizes. Also, we propose a weighted estimator with a weight formula to obtain an efficient estimation of the population mean when the underlying distribution is skewed. A Monte Carlo simulation study is conducted for comparing the performance of the mean estimators according to mean squared errors and sampling costs for the methods of Adjusted-Balanced Groups RSS, Balanced Groups RSS, Median RSS, Percentile RSS and Extreme RSS in various type of distributions. Moreover, we compare the efficiencies of the proposed weighted estimator in Balanced Groups RSS and the classical estimator for the population mean in different type of asymmetric probability distributions with different set and sample sizes.