Smart monitoring of worm gears
Sonsuz dişlilerin akıllı izlemesi
  1. Tez No: 438841
  2. Yazar: BERKAN HIZARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sonsuz dişli kutuları yürüyen merdivenler, presler, konveyörler v.b. gibi endüstriyel uygulamaların çok değişik alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, ağır sanayi bu tür dişli kutuları hakkında beklenmeyen hatalar yüzünden önemli problemler ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu hatalar, örneğin çukurlaşma, aşınma ve dişli kırılması, zaman kaybı, zafiyat ve insan sağlığında hasarlar gibi pek çok sorunlara neden olmaktadır. Bir dişli kutusunun titreşim sinyali arızanın imzasını taşır. Bu nedenle, titreşim ölçümü ve grafiksel gösterimi dişli kutularının fiziksel durum analizinde önemli bir rol oynar. Titreşim ölçüm sistemleri için birçok seçenek olmasına rağmen, maliyet olarak efektif ve taşınabilir mikrodenetleyici tabanlı izleme sistemi iyi bir seçenektir. Bu tez geliştirilen akıllı cihaz aracılığıyla sonsuz dişli kutularının durumunun izlenmesi ve bir kaç diş yüzeyinde gerçekçi olarak benzeri yapılan çukurlaşma hatalarının tespiti üzerine odaklanmaktadır. Bu amaçla, akıllı izleme cihazı ARM Cortex M4 mikrodenetleyici ile STM32 platformu üzerinden geliştirilmiştir. Veri toplama sistemi, çeşitli titreşim analiz teknikleri, arıza tespit ve görüntüleme konuları incelenmiş ve bir sistemde birleştirilmiştir. Milin açısal hız ölçümü, titreşim sinyalin gerçek zamanlı izlenmesi, zamanla senkron ortalama, hızlı Fourier dönüşümü, ve istatistiksel metrik analizi geliştirilmiş izleme cihazı ile yapılmıştır. Titreşim analizi sonuçları ekran üzerinden görselleştirilmiş ve titreşim verisi hafıza ünitesine transfer edilmiştir. Ayrıca, çukurlaşma hatalarının etkilerini daha iyi açıklamak için dinamik karesel hata, görüntü işleme tabanlı arıza tespiti ve destekçi vektör makineleri tabanlı örüntü tanıma metodu sonsuz dişli kutusundan alınan titreşim verilerine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Worm gearboxes are commonly used in many various fields of industrial applications such as escalators, presses, conveyors etc. However, heavy industries face important problems about this type of gears due to unexpected failures. These failures, for instance pitting, wear and tooth breakage, cause so many problems such as waste of time, outages and damages on human health. The vibration signal of a gearbox carries the signature of the fault. Hence, vibration measurement and its graphical representation plays an important role for analysis of physical conditions of gearboxes. Although there are many options for vibration measurement systems, cost effective and portable microcontrollers based monitoring system is a good option. This thesis focuses on monitoring condition of worm gearbox via a developed smart device and the detection of pitting damages which have been realistically simulated on a few tooth surfaces. For this purpose, smart monitoring device has been developed via STM32 platform with ARM Cortex M4 microcontroller. Data acquisition system, various vibration analysis techniques, fault detection and visualization have been investigated and integrated in one system. Measurement of angular velocity of shaft, real time monitoring of vibration signal, time synchronous average, fast Fourier transform and statistical metric analysis have been carried out with developed monitoring device. The results of vibration analysis have been visualized on the screen and vibration data has been transferred into memory stick. Moreover, dynamic squared error, image processing based fault detection and support vector machine based pattern recognition method have been applied on vibration data acquired from worm gearbox for better explanation of effects of pitting failures.