Doğal sentetik karma kompozitlerin çekme ve eğilme özelliklerinin araştırılması
Investigation of tensile and flexural properties natural/synthetic hybrid composites
- Tez No: 438842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİÇEK ÖZES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Polimerlerin endüstriyel uygulamalarda kullanılması günden güne artış göstermektedir. Ancak polimerlerin istenilen özellikleri tek başlarına karşılayamaması sebebiyle kompozit malzeme üretmek için farklı liflerle desteklenmektedir. Bu çalışmada selüloz esaslı jüt lifinden dokunmuş“jüt kumaş”ve protein esaslı yün lifinden dokusuz kumaş“keçe”ve cam dokuma kumaş kullanılarak üretilen karma kompozitlerin mekanik özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla çekme ve üç nokta eğme testleri yapılmıştır. Jüt kumaş/cam dokuma kumaş takviyeli, yün keçe/cam dokuma kumaş takviyeli ve jüt kumaş/yün keçe/cam dokuma kumaş takviyeli olmak üzere Vakum İnfüzyon yöntemi ile üç farklı tipte kompozit imal edilmiştir. Yapılan çekme deneyleri sonucunda, kompozitlerin kopma gerilmeleri ve elastisite modülleri belirlenmiştir. Üç nokta eğme deneyi ile eğilme gerilmeleri, eğilme miktarları ve eğilmedeki elastisite modülleri belirlenmiştir. Kompozitlerin fiber yönündeki çekme dayanımları beklenildiği gibi daha yüksek çıkmıştır. Aynı kompozit numune için, üç nokta eğme dayanımı her iki yüzey içinde test edilmiş ve jüt yüzün eğme dayanımının daha fazla olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the use of polymers in industry has been increasing. Therefore polymers are supported by different fibres to obtain composite materials, the reason being that polymers do usually not meet required characteristics alone. In this study the mechanical properties of jute fiber which is weaved from cellulose based jute fabric and felt fabric that is weaved from protein based wool fiber, are searched by tensile and three point bending tests. With the use of vacuum infusion method, three different types of composites are produced, mainly only jute reinforced, only felt reinforced and both jute fabric and felt reinforced. Tensile behavior and elasticity modul of the composites are determined by tensile tests. Flexural strength, deflection and elasticity modul of the composites are determined by three point bending tests. Tensile strengths of the composites were higher along the fiber direction as expected. Three point bending strength of hybrid composite is determined at both surfaces and it was that the felt side observed had more flexural strength.