Numerical investigation of flow around a marine propeller
Bir deniz pervanesi etrafındaki akışın sayısal incelenmesi
  1. Tez No: 438848
  2. Yazar: MESUT TANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTUNÇ EREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez bir gemi pervanesinin Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) analizi ve açık su testleri ile sonuçların validasyonu hakkında kapsamlı bir kavrayış sunmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda açık su pervane testleri ve bu testlerin çıktıları kısaca açıklanmıştır. Alternatif hesaplamalı çözüm ve önemi vurgulanmıştır. Bir Wageningen B.4 tip pervanesi HAD sonuçlarının validasyonu için incelenmiştir. Bu çalışmada aynı zamanda pervane kanatlarında ortaya çıkan kavitasyon olayına da odaklanılmıştır. Kavitasyonun karakteristik özellikleri tanıtılıp bahsi geçen pervane kavitasyon başlangıcı ve gelişimini görselleştirmek için ayrıntılı incelemeler yapılmıştır. Bu amaçla hem kavitasyonlu hem de kavitasyonsuz durum simülasyonlarının sonuçları deneysel verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is aimed to provide a comprehensive understanding about Computational Fluid Dynamics (CFD) analysis of a ship propeller and the validation of the results obtained in the analyses with those of open water tests. The open water tests of the propellers and their outputs are explained briefly. Alternative computational solutions and its importance are also emphasized. A propeller of the modified type of Wageningen B.4 was investigated to validate CFD results. It is also aimed to focus on cavitation phenomena of this propeller. Nature of cavitation is introduced and the aforesaid propeller is also investigated to visualize the starting and development phases of cavitation. The simulation results of both cavitating and non-cavitating flows are compared with the experimental data.