Use of phase change materials in commercial refrigerators to prolong compressor off time
Ticari soğutucularda faz değişim malzemeleri kullanarak kompresörün kapalı süresinin uzatılması
- Tez No: 438849
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TAVMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma dikey tip bir içecek soğutucusuna faz değişim malzemelesi (FDM) uygulanmasının etkilerini inceler. FDM olarak kullanılan su, düz plaka rollbond evaporatörün arkasında farklı 2, 4, 6, 8 ve 10 mm kalınlıklarındaki haznenin içerisine yerleştirilmiştir. Akış ve ısıl davranışları ANSYS-Fluent paket programı yardımıyla 25 santigrat derecede ve yüksüz durum için sayısal olarak incelenmiştir. Sayısal analiz sonuçları ve üretilebilirlik göz önünde bulundurularak deneysel analizlerde 6 ve 8 mm'lik hazneler kullanılmıştır. Dahası ortam sıcaklığı, termostat pozisyonu, FDM haznesi ve ısıl yükün etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Sonuç olarak FDM eklenmesi kompresör durma süresini artırarak dikey tip içecek soğutucusunun soğutma performansını artırmıştır. FDM, kompresör durma süresi boyunca pik sıcaklık yükselişlerini sönümleyerek hacim içerisindeki soğuk havayı muhafaza eder. FDM kullanımıyla enerji tüketiminde yüzde 12'lere varan bir iyileşme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the integration of phase change material (PCM) in a commercial refrigerator namely vertical beverage cooler (VBC) on the energy consumption and thermal stability of the cooler both numerically and experimentally. Water was used as PCM and applied to the rear side of the flat plate roll-bond evaporator in a slab, which has different thickness values as 2, 4, 6, 8 and 10 mm. Flow and thermal characteristics have been examined numerically with the aid of ANSYS-Fluent software at 25 degrees centigrade ambient temperature without a thermal load. Considering the results of numerical analysis and manufacturability, the slabs with depth 6 and 8 mm were utilized in experimental study. Moreover the influence of ambient temperature, thermostat position, the thickness of PCM slab and thermal load have been investigated experimentally. As a result, PCM integration enhanced the cooling performance of VBC by prolonging compressor off duration. Additionally, during the compressor off time, PCM preserves cold air inside the refrigerated space by damping sudden temperature increments.