Investigation of Kucuk Menderes delta's shoreline changes
Küçük Menderes deltası kıyı değişiminin tespit edilmesi
  1. Tez No: 438871
  2. Yazar: EZGİ UÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA HÜSNÜ ERONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmada Küçük Menderes Deltası kıyılarının günümüz jeomorfolojik görünümünü kazanmasına yardımcı olan ve değişimi tetikleyen doğal ve beşeri özellikler arasındaki etkileşimin, kıyı değişimini ne yönde değiştirdiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Küçük Menderes Deltası'nda kıyı çizgisi değişimini belirlemek amacıyla 1975, 1987, 1999, 2003, 2010, 2016 yıllarına ait çok bantlı Landsat uydu görüntüleri kullanılmıştır. Uydu görüntüleri temel alınarak Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama yöntemleri ve yazılımlarıyla kıyı çizgisi sayısal olarak çizilmiş, Küçük Menderes Deltasında bu yıllara ait kıyı çizgisi değişimleri tespit edilmiştir. Arazi çalışmaları ile sahada gözlemler yapılarak, değişimi gerçekleştiren faktörler incelenebilmiş ve değişimin boyutlarına ulaşılmıştır. Bu değişimler incelendiğinde Küçük Menderes Deltasında ilerleme olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes that occurred are presented to illustrate the interactions between natural and man made features that helped the Küçük Menderes Delta coastline develop its present characteristics. In this study, with the purpose of detecting shoreline the shoreline change of the Küçük Menderes Delta, multispectral Landsat images from the years of 1975, 1987, 1999, 2003, 2010, 2016 based on Landsat images, shoreline belonging to these years is drawn numerically and shoreline change belonging to these years in Küçük Menderes delta is provided with the help of Geographic Information Systems and Remote Sensing method and software. Observations made during the field survey showed factors creating the changes in area that were then examined and the extent of the changes were revealed. When these changes are analyzed, it is determined that there is a progress in the Küçük Menderes Delta.