Environmental and economic assessment of water reuse applications
Suyun yeniden kullanımının çevresel ve ekonomik olarak değerlendirmesi
  1. Tez No: 438872
  2. Yazar: GÖKÇE KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN BÜYÜKKAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Azalan su kaynakları Türkiye'de olduğu gibi tüm dünyada büyük bir problem teşkil etmektedir. Tüm Dünyada, su tüketiminin en yüksek olduğu alan tarımsal sulamadır. Suyun yeniden kullanımı bu soruna bir çözüm önermektedir. Tarım alanında atıksuların yeniden kullanım seçenekleri için uygun metodolojiyi seçme ve karşılaştırma ile ekonomik ve çevresel etkilerinin belirlenmesi açısından karar verme amacıyla yaşam döngüsü analizi (YDA) yöntemi kullanılmaktadır. Bu tez kapsamında, atıksu arıtma tesisi çıkış sularının alternatif yöntemlerle arıtılıp tarımsal sulamada kullanımı amaçlanmıştır. Bu kapsamda, YDA bu alternatif yöntemlerin ekonomik ve çevresel etkiler açısından değerlendirmesinde kullanılmıştır. Bu alternatif yöntemler şu şekilde belirlenmiştir: mikrofiltrasyon ve UV dezenfeksiyon (Örnek durum-1), kartuş filtre ve ultrafiltrasyon (Örnek durum-2) ve sadece UV dezenfeksiyon (Örnek durum-3). Çevresel etkilerini belirlemek için, elektrik (Senaryo 1) ve doğal gaz (Senaryo 2) olmak üzere iki farklı enerji kaynağının kullanıldığı göz önüne alınmıştır. Çıkış suları kalitesi, ilgili Yönetmelikteki hassas bitkilerin sulanması için gerekli limit değerler doğrultusunda değerlendirilmiştir. Çevresel ve ekonomik etkilerin değerlendirilmesi GaBi yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar dikkate alındığında, elektrik kullanılan kartuş filtre ve ultrafiltrasyon senaryosu hemen tüm etki kategorilerinde en büyük etkiye sahiptir. En az çevresel etkiye sahip uygulama, aynı zamanda en maliyeti yüksek olan UV dezenfeksiyon olarak belirlenmiştir. Maliyet hesabında hem yatırım hem de işletim-bakım maliyetleri göz önüne alınmıştır.
Özet (Çeviri)
A scarce water resource poses a major problem in Turkey as well as anywhere in the world. Agriculture currently accounts for maximum percentage water consumption of the world. Water reuse offers a proposed solution to this problem. The life cycle assessment (LCA) method used as decision making in wastewater reuse options in an agricultural area on the ground of choosing and comparing of proper methodology and determination of the economic and the environmental impact. The context of this thesis, wastewater treatment plant (WWTP) effluent is purified by alternative methods and intended for use in agricultural irrigation. For this purpose, LCA has been used in the assessment of these alternative methods for determining the economic and environmental impacts. These alternative methods are assessed: WWTP effluent has been treated by microfiltration and UV disinfection (Case-1), cartridge filter and ultrafiltration (Case-2), and just UV disinfection (Case-3). Two different energy sources, electric grid mix (Scenario-1) and natural gas (Scenario-2), were into consideration to determine the environmental impacts of them. Afterwards effluent of each case has evaluated to the criteria required for irrigation of sensitive crops corresponding to Turkey regulations. Evaluation of environmental and economic impacts has carried out with GaBi software. The result of the studies revealed that, cartridge filter and ultrafiltration with electric grid mix has the biggest impact on the environment almost all impact categories. In general the most environmentally friendly solution is the most expensive one which is UV disinfection ought to requirement of replacement. Both initial and operations-maintenance costs are taken into account in the cost calculation.