Ultra geniş bant (UGB) haberleşme sistemleri için mikroşerit yama anten tasarımı
Microstrip patch antenna design for ultra-wideband (UBW) communication systems
- Tez No: 438919
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEVELİ, DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte birden fazla işi aynı anda yapabilen kablosuz mobil cihazlar kullanıcılar tarafından arzu edilmektedir. Fakat kablosuz cihazların; güç tüketim sorunu, boyutları, frekans spektrumu kısıtlaması ve yüksek performans isteği araştırmacıları yeni teknolojiler geliştirmeye teşvik etmiştir. Ultra Geniş Bant (UGB) haberleşme teknolojisi, düşük güç tüketimine ve yüksek veri hızına sahip kısa mesafeli bir kablosuz gezgin haberleşme sistemidir. 2002 yılında Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Haberleşme Komisyonu (FCC) UGB frekans spektrumunu (3.1-10.6 GHz) lisanssız ticari kullanıma açmasıyla birlikte endüstriyel ve akademik çevrenin bu konuya ilgisi artmıştır. Mikroşerit antenler, hafif, ucuz, küçük hacimli, devrelere kolay uyum sağlaması ve yönsüz ışıma performansı sergilemeleri sebebiyle UGB kablosuz haberleşme uygulamalarında sıklıkla tercih edilmektedirler. Bu tez çalışmasında; UGB haberleşme sistemlerinde kullanılmak üzere birbirinden farklı dört yeni mikroşerit yama antenin tasarımı ve üretimi gerçekleştirilmiştir. Antenlerin simülasyonları CST Microwave Studio yazılımı ile yapılmıştır. Önerilen antenlerin parametreleri, 3.1 GHz - 10.6 GHz frekans aralığı boyunca geri dönüş kaybı, voltaj duran dalga oranı ve ışıma paternleri UGB standartlarına uygun olacak şekilde optimize edilerek tasarlanmıştır. Üretimi yapılan antenlerin ölçüm sonuçları ile simülasyon sonuçlarının örtüştüğü görülmüştür. Basit geometrileri ve yeterli performansları nedeniyle önerilen antenler, UGB uygulamaları için iyi birer aday olma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Recently, with the advancing technology, wireless mobile devices which are able to perform multiple operations simultaneously are desired by users. However, the power consumption, the size, frequency spectrum constraints and high performance requirements of the wireless devices has encouraged researchers to develop new technologies. Ultra-wideband (UWB) is a short range mobile wireless communication system which has capacity of high data transmission rate with low power consumption. In the year 2002, Federal Communications Commission (FCC) released the unlicensed UWB spectrum 3.1 GHz to 10.6 GHz for the commercial purposes. After the release of UWB by the FCC, it receives much attention by the industries and academia. Microstrip patch antennas are frequently preferred in UWB communication systems due to its advantages such as being light, simple structured and having low cost, nearly omnidirectional radiation pattern and an ease way of producing them. In this study, four different novel microstrip patch antennas for ultra-wideband (UWB) communication systems are proposed. The proposed antennas are simulated in CST Microwave Studio software and fabricated for measurements. Geometrical parameters of the proposed antenna are designed by optimizing return loss, voltage standing wave ratio and radiation patterns to comply with UWB standards between the range of 3.1 GHz and 10.6 GHz frequencies. It is seen that the measurement results are compatible with the simulation results of fabricated antennas. The antennas can be good candidates for the UWB applications due to their simple geometry and satisfactory performance.