Gıdalarda bozulmaya neden olan maya türlerinin belirlenmesi için veri madenciliği tekniklerinin geliştirilmesi
Developing data mining approaches to identification of spoilage yeasts in foods
  1. Tez No: 438920
  2. Yazar: FATMA ÖZGE ÖZKÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERVİŞ KARABOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Biyoinformatik, çok büyük biyolojik, özellikle genetik veri kümelerinin matematik, istatistik ve bilgi teknolojileri kullanılarak çalışılması ve analiz edilmesiyle ortaya çıkan bir bilim dalıdır. Son yıllarda biyoloji dünyasındaki gelişmelerle birlikte artan veri miktarı verilerin analiz edilmesi, depolanması ve yorumlanabilmesi için disiplinlerarası çalışmaları zorunlu kılmıştır. Büyük miktardaki verileri analiz edebilme başarısına sahip veri madenciliği ile biyoinformatik bilimi birleştirilerek yararlı sonuçlar elde edilebilmektedir. Mayalar gıdalarda bozulmaya yol açarak maddi kayıplara sebep olmaktadır. Bozulan gıdalardaki maya türleri tespit edilerek türe özgü önlemler alınabilirse bu kayıplar azaltılacaktır. Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) analizi son zamanlarda mikroorganizma analizi için oldukça popüler bir yöntem olmaya başlamıştır. Geleneksel analiz yöntemleri, zaman aldığı, uzman bilgisine dayalı olduğu ve çevresel şartlardan kolay etkilendiği için bu yöntem yaygınlaşmıştır. Bu nedenle tez kapsamında gıdalarda bozulmaya neden olan mayaların hızlı ve doğru bir şekilde tanımlanması için, PCR analizine dayalı yeni bir yöntem geliştirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bioinformatics, is a science in field, is introduced by studying and analyzing of very big biological datasets especially genetic datasets by using mathematics, statistics and information technologies. In recent years, due to advanced development in biology the amount of stored biological data has been dramatically increased. So, interdisciplinary studies have became necessary for storing, analyzing and explaining of the datasets. Useful results can be obtained by combining bioinformatics and data mining techniques which has success on analyzing huge amounts of data. Yeasts cause financial loss by causing spoilage in foods. This loss can be diminished if preventions for specific species can be taken by detecting yeasts in spoiled foods. Recently, PCR analyze has became quite popular method for microorganism analysis. Sincetraditionalmethodsaretimeconsuming,dependsonspecialistexperienceandeasily effected by environmental conditions, PCR has became popular among scientists. For this reason, in this thesis that is aimed to develop a new method which is based on PCR analysis, to quick and correct description of yeast.