Türkiyede takas sistemi ve uygulamadaki problemlerle ilgili bir araştırma
A study on a barter system and application problems in Turkey
  1. Tez No: 438973
  2. Yazar: AHMET OĞUZ AŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dünyada mübadele aracı olarak kullanılan para, tarihten bu yana pek çok kez şekil değiştirmiş ve mübadele aracı olmanın yanında günümüz koşullarında artık bankaların uyguladıkları mevduat faizleri yöntemi sayesinde kendi kendine para kazanabilen bir hale gelmiştir. Mübadele aracı olan aracın bu hale gelmesi ve her ülkenin kulladığı farklı para birimleri nedeniyle ortaya çıkan kur farklılıkları ticareti engelleyen doğal bir kota gibi görev yaptığından için işletme veya devletler kurtarıcı ve son çare olarak ticaretlerini trampa (takas) sistemiyle gerçekleştirmiştir. Bu tezde ilk olarak takas sisteminin Türk Tarihi boyunca uygulamadaki yeri ile içinde bulunduğu ekonomi koşulları incelenerek özetlenmiş, takas türevleri olan Barter ve Kliring sistemlerinin sistemlerinin Türkiye konjektüründeki yeri, literatür araştırmasıyla ele alınmıştır. Özellikle günümüzde takas ticaretinin en gelişmiş örneği olan ve Türkiyede yaklaşık 20 yıllık bir geçmişi olan barter sisteminin yaygınlığı oldukça düşüktür. Dolayısıyla literatürde yer alan kaynaklarda oldukça güzel ve işlevli bir sistem olarak anlatılan Barter'ın neden yaygınlaşmadığı sorusunun cevabının literatürdeki kaynaklardan elde edilemeyeceği sonucuna varılmıştır. Barter sisteminin Dünyada, ülkelere göre farklı sistemleri bulunmaktadır. Türkiyedeki sistem bazılarının özellikleri ile alınmış karma bir sistem olduğundan problemlerin tespiti için araştırmalar barter aracı kurumları yerine doğrudan barter ortak pazarında faaliyet gösteren üye işletmeler ile mülakat yapılarak elde edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda işletmelerden işe yarayabilecek veriler elde edilebilmiştir. Öğrenilen bilgiler içinde bazı işletmelerin sistemle ilgili buldukları eksik noktalar ve problemler özel veya kişisel olduğu halde genel olarak elde edilen stratejik sorunlar neden-sonuç ilişkisi üzerinde detaylı bir şekilde açıklanarak, tezin sonuç kısmında öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Used as a medium of exchange in the world currency, date changed many times way since and in today's conditions besides being a medium of exchange is now thanks to the methods of deposit interest applied by banks has become able to gain self money. Exchange tool, the tool becomes this and each country's business or government for that served as a natural quotas that prevent trade differences that occur due to different currencies used by rescuers and barter trade as a last resort (swap) has realized the system. In this thesis, as summarized by examining the economic conditions in the first place with the application of the clearing system throughout Turkish history, which traded derivatives Barter Clearing system and its place in the system of Turkey conjecture is discussed with literature. Especially nowadays the most advanced example of barter trade and nearly 20-year history of the prevalence of the barter system in Turkey is very low. Therefore, in areas where supply has been reached in the literature it is quite beautiful and functional answer to the question of whether the cause of the spread of the Barter system is described as a result can not be obtained from sources in the literature. Barter system in the world, there are different systems in different countries. research to determine the problems in Turkey when taken with some system features a hybrid system instead of direct barter barter brokerages were attempted to be achieved by member companies operating in the interview with the common market. The data can not work in the business survey results could be obtained. Learned information in some businesses missing spots they found with the system and problems private or personal, although it is generally obtained strategic issues cause-effect relationships on explaining in a detailed manner, a proposal was made at the conclusion of the thesis.