Boşanmış ve boşanmamış aileye sahip ergenlerde denetim odağı ve öfke ifade tarzlarının karşılaştırılması
Comparison of focus control and anger expression in divorced and not divorced families
  1. Tez No: 438976
  2. Yazar: LALE ALKIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ÖZKARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada boşanmış ve boşanmamış ailedeki ergenlerin denetim odakları ile öfke ifade tarzları incelenmiştir. Bunun yanında öğrencilerin birtakım demografik özelliklerine göre öfke ifade seviyelerinin ve denetim odaklarının nasıl etkilendiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubunu, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Bağcılardaki 8 farklı resmi ortaokula devam eden 299 kız ve 261 erkek olmak üzere toplam 560 öğrenci oluşturmaktadır. 560 öğrencinin 188'inin anne-babası boşanmış, 372 öğrencinin ise anne-babası boşanmamıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 12,5'tir. Araştırmanın verileri“Sürekli Öfke-Öfke İfade Tarz Ölçeği”,“Nowicki-Strickland İç-Dış Denetim Odağı Ölçeği”ve araştırmanın bağımsız değişkenleri ile ilgili bilgi toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”olmak üzere 3 adet ölçme aracı ile toplanmıştır. Veriler SPSS 22,0 paket programıyla çözümlenmiştir. Tanımlayıcı istatistikler frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma ile sunulmuştur. İki grubun anket boyutlarına göre farklarının analizinde iki bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. İkiden fazla grubun karşılaştırılmasında Tek Yönlü Varyans Analizi ve ikili karşılaştırmalar için Tukey post hoc testi kullanılmıştır. Anne-baba boşanma durumuna göre, ergenlerin öfke ifade tarzlarında anlamlı bir fark bulunmazken, anne-babası birlikte olan çocukların Aile İlişkileri İçin Denetim Odağı puanı daha yüksek bulunmuştur. Boşanmış ailedeki ergenlerin denetim odakları ve öfke ifade tarzlarının boşanmadan sonra geçen süreye, kiminle yaşadıklarına ve anneyi görme durumuna göre farklılaşmadığı görülmüştür. Annesiyle yaşayıp babasını hiç görmeyen katılımcıların Akran İlişkileri İçin Denetim Odağı puanları babasını görenlerden daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the trait anger and anger expression styles and locus of control of the secondary school students whose parents are divorced and those of non-divorced have been searched. Also it was aimed to determine how students' ways of anger expression and locus of control affected according to their some demographic characteristics. The total number of the students surveyed in this study was 560 (299 girls, 261boys) who attended to eight different official secondary schools in Bağcılar in 2014-2015 Academic Year. The parents of 188 students in 560 were divorced whereas the parents of 372 students were not. The participants' mean is 12.5. The research data“Trait Anger and Anger Expression Scales”,“Nowicki-Strickland Internal-External Locus of Control Scale”and research in order to gather information about the arguments of the“Personal Information Form”by the examiner to be collected with 3 measuring tool. Data obtained have been analysed statistically by using SPSS 22.0 Packet Programme. According to the subscales of two groups two independent sample t test were applied in the analysis of differences while comparing more than two groups one way analysis of varience and for binary comparisons Tukey post hoc test was applied. According to the status of parents' divorce, any significant difference adolescents didn't appear in the way of expressing anger but to the children living with parents it was found higher locus of control scors for family relations. It was observed that locus of control and ways of anger expression of teens in divorced parents didn't make any difference according to the time passed after divorce, to whom they live with or to the status of seeing mother. Locus of Control scores for peer relations of participants were lower for living with mother and never see their father than seeing their father.