Marka konumlandırmasında sosyal girişimcilik kavramının önemi: Hizmet sektöründe bir araştırma
The importance of social entrepreneurship as a part of brand positioning: A study in the service sector
- Tez No: 438975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Marka olmak kalıcılığın sembolü olarak ifade edilebilir, ama bununla birlikte sürekliliğin sağlanabilmesi ise başlı başına büyük bir sorumluluğu da beraberinde getirmektedir. Tüketicilerin zihinlerine etki etmesi açısından markanın konumlandırması önem arz etmektedir. Sosyal bir gayesi olan, topluma fayda sağlamak amacını güden ama sadece maksadı kâr sağlamak olmayan, kazandığını işletmenin devamlılığını sağlamak için kullanan sosyal girişimci işletme kavramından yola çıkarak marka konumlandırmada sosyal girişimcilik kavramının önemi araştırılmıştır. Sosyal girişimci pazarlamanın tanımına yer verilmiştir. Araştırmada, sosyal girişimciliğin marka konumlandırmasıyla ilişkisi işletmeler açısından irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Being a brand may be expressed as the symbol of permanence, hovewer maintaining the continuity is a very big responsibility all by itself. Positioning the brand is crucial to have an impact on consumer's mind. Importance of social entrepreneurship is investigated in this research by way of having a social purpose, being beneficial to the society and spending money for continuousness of the company. In the research, the relationship between brand positioning and social entrepreneurship is investigated within the scope of enterprises.