Growth effects of local government spending: Evidence from outer space
Yerel kamu yatırımlarının büyüme etkileri: Uzaydan kanıtlar
- Tez No: 439108
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİR ÖCAL, DOÇ. DR. SEMİH TÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, 2002-2013 yıllarında Türkiye'de il düzeyinde gerçekleşen kamu harcamalarının yerel ekonomik kalkınma üzerine etkisini incelemektedir. Çalışma kapsamında gece ışıkları verisi kullanılarak Türkiye için il bazında, 2002-2013 yılları için GSYIH endeksi oluşturulmuş; yerel seçimlerin yapısı ve zamanlaması üzerinden bir Enstrümental Değişkenler (IV) yaklaşımı kurgulanarak kamu yatırımlarının yerel ekonomik kalkınma üzerine etkisi tahmin edilmiştir. Buna göre Türkiye'de il düzeyinde gerçekleşen 1 Türk lirası kamu yatırımı gece ışıkları kullanılarak hesaplanan GSYIH'yi 2.7 Türk lirası kadar artırmaktadır. Bu durum, Türkiye'de mali çarpanın 2.7 civarında, ilgili literatürdeki tahminlerinin yukarı bandında olduğunu göstermektedir. Sonuçlar Türkiye'de maliye politikasının ekonomik büyümeyi sağlamakta büyük bir potansiyele sahip olduğunu göstermekte ve kamu harcamalarının etkinliğine yönelik güncel tartışmalara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we estimate the local government spending multiplier for Turkey using the province-level variation in government spending for 2002-2013. The main diffculty is that there is no official province-level GDP reported for this period. We use the night lights data as a proxy to construct province-level GDP indices for Turkey between 2002-2013. Employing an instrumental variables (IV) strategy motivated by the structure/timing of local elections in Turkey, we find that 1 Turkish lira public investment generates up to 2.7 Turkish lira national income. This suggests that the fiscal multiplier is around 2.7 in Turkey, which is above the fiscal multiplier estimates reported in the literature. This results contributes to the recent debates on the effectiveness of government spending by showing that fiscal policy has a great potential to lift economic growth.