The relationship between traumatic life experience, locus of control and driver behaviors
Travmatik hayat tecrübeleri, kontrol odağı ve sürücü davranışları arasındaki ilişki
- Tez No: 439107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER ÖZKAN, YRD. DOÇ. DR. BAHAR ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Psikoloji, Trafik, Accidents, Psychology, Traffic
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı sürücülerin dünyaya ilişkin varsayımlarını ve travma sonrası büyüme seviyesini ölçerek travmatik hayat tecrübelerinin sürücü davranışları üzerindeki etkisini incelemek ve kontrol odağının bu olaylar ve sürücü davranışları arasındaki dolaylı etkisini değerlendirmektir. Çalışmaya 533 Türk sürücü katılmış ve belirttikleri travmatik hayat tecrübelerine göre çalışma gruplarına atanmışlardır. Trafik kazası travmaları grubunda, sadece trafik kazası yaşadıklarını belirten 120 sürücü vardır. 231 sürücü trafik kazası dışında herhangi bir olay yaşadığını belirtmiş ve genel travma grubuna atanmıştır. Kontrol grubu ise travmatik bir olay yaşamadığını belirten 182 sürücüden oluşmaktadır. Grup atamaları Travmatik Olaylar Kontrol Listesi'ne göre yapılmıştır. Ayrıca, sürücülerden Dünyaya İlişkin Varsayımlar Ölçeği, Travma Sonrası Büyüme Envanteri, Sürücü Davranış Anketi, Çok Boyutlu Trafik Kontrol Odağı Ölçeği ve Rotter'ın Kontrol Odağı Ölçeğini doldurmaları istenmiştir. Sonuçlar gruplar arası farkın sadece Rastlantısallık ve toplam Dünyaya İlişkin Varsamlar Ölçeği'nde ortaya çıktığını göstermiştir. Dünyaya İlişkin Varsamlar Ölçeği'nin ve Çok Boyutlu Trafik Kontrol Odağı Ölçeği'nin alt boyutları hataları, ihlalleri ve olumlu sürücü davranışlarını yordama gücüne sahiptir. Ek olarak, Çok Boyutlu Trafik Kontrol Odağı dünyaya ilişkin varsayımlar ve sürücü davranışları arasında aracı değişken rolündedir. Çalışmayı kısıtlayan olası faktörler ve çalışmanın katkıları ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to investigate effects of traumatic life experience on driver behaviors by measuring their world assumption and posttraumatic growth and to evaluate indirect effect of locus of control between world assumptions and driver behaviors. The total of 533 Turkish drivers participated to study and they were assigned to study groups in terms of reported traumatic experience. In traffic trauma group, there was 120 drivers who reported experiencing only traffic accident. 231 drivers who experience traumatic experience except for traffic accident were assigned to general trauma group. In control group, there was 120 drivers who reported any traumatic experience. To determine assignment to groups Traumatic Events Checklist was used. Also, participants were expected to answer the World Assumption Scale, the Posttraumatic Growth Inventory, Driver Behavior Questionnaires, the Multidimensional Traffic Locus of Control Scale, and Rotter's Locus of Control Scale. The results showed that the groups were differed on the Randomness and total WAS score. Subscales of the WAS and TLOC has predictive power on errors, violations and positive driver behaviors. In addition, it was found that traffic locus of control mediated the relationship between world assumptions and driver behaviors. Limitations and contributions of the study were discussed in light of the literature.