Yerel yönetimlerde kentsel katı atık yönetimi- Derince Belediyesi örneği
Municipal solid waste management at local level - Derince example
- Tez No: 439428
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SENEM BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında kentsel katı atıkların etkin bir şekilde yönetimi için izlenebilecek yöntemler incelenmiştir. Derince'de yapılan Atık Getirme Merkezi'nin atıkların ayrıştırılması, geri kazanımı ve bertarafının sağlanması için nasıl bir rol oynadığı anlatılmıştır. Kentsel katı atık yönetiminin ülke çapında verimli hale getirilmesi için Atık Getirme Merkezlerinin kurulması gerekliliği üzerinde durulmuştur. Üretilen atık miktarına göre vergi ödenmesi, atık azaltımı ve geri kazanımı mümkün olan atıkların Atık Getirme Merkezi'ne atık üreticisi tarafından getirilmesi teşvik edici bir yöntemdir. Bu sebeple atık azaltımı için vergilendirme sisteminin değişmesi gerekliliği incelenmiştir. Ürettiğin kadar öde sisteminin atık azaltımı için gerekli vergilendirme yöntemi olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, some methods were investigated for managing of the municipal solid waste. The applications which are made in Derince and efficiency of this applications were analysed. In addition to, role of the Waste Bring Centre which was built in Derince was described in terms of separation of waste, recycling and disposal. Establishing Waste Bring Centre was emphasized in order to make productive of municipal solid waste management at nationwide. According to amount of the waste, tax payment is encouraging from the point of reducing waste and waste that is recycled is brought to waste bring centre by generative. Nevertheless, for reducing waste, taxation system was observed and (PAYT) Pay As You Throw method was determined as taxation system.