Kentsel katı atık ve yerel yönetimlerde uygulanışı
Urban solid waste and its application in local administrations
- Tez No: 788542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL MİNE TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Katı atık miktarında yaşanan artış ve ortaya çıkardığı çevre kirliliği sorunu kentlerde yaşanan en büyük sorunlardan birini oluşturmaktadır. Sanayi ve ekonomi alanında yaşanan büyüme, hızlı nüfus artışı ve kentleşme neticesinde atık miktarında ciddi bir artış yaşanmaktadır. Kaynakların sınırlı olması ve hızlı şekilde tüketilmesi sürdürülebilir yöntemlerin önemini ortaya koymakta, doğa ve büyüme arasında dengenin kurulması gerekliliğini göstermektedir. Kentlerin çoğunda atık yönetiminin yapılmaması ya da eksik yapılması, organizasyon eksiklikleri, konuya yeterince ilgi gösterilmemesi, vatandaşlarının bilinçsiz olması, finansal kaynakların yetersiz kalması gibi sorunların yaşanmasına sebep olmaktadır. Atıkların hem teknik açıdan hem de sağlık açısından doğru yöntemler kullanılarak uygun şartlarda toplanması, taşınması ve bertaraf edilmesi gereklidir. Bu sürece de atık yönetimi denilmektedir ve ülkemizde atık yönetimi büyük çoğunlukta yerel yönetimler tarafından gerçekleştirilmektedir. Bunlardan hareketle, bu çalışmada atık yönetim sürecinin yerel yönetim birimlerince nasıl gerçekleştirildiği açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in the amount of solid waste and the problem of environmental pollution are one of the biggest problems in cities. As a result of the growth experienced in the field of industry and economy, rapid population growth and urbanization, there is a serious increase in the amount of waste. The limited resources and their rapid consumption reveal the importance of sustainable methods and show the necessity of establishing a balance between nature and growth. In most of the cities, the lack of waste management or incomplete management causes problems such as organizational deficiencies, insufficient attention to the issue, unconsciousness of citizens and insufficient financial resources. It is necessary to collect, transport and dispose of wastes under appropriate conditions by using the right methods in terms of both technical and health aspects. This process is also called waste management and waste management in our country is mostly carried out by local governments. Based on these, in this study, it has been tried to explain how the waste management process is carried out by local government units.