Simetrik sistemlerin tekstil desenlerine yansıması
  1. Tez No: 43950
  2. Yazar: ZELİHA BALABAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞERİFE SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET İnsan anotomik yapısından ve bu yapıya uygun çevre tasarlama gereksiniminden kaynaklanan“Simetri”, Plastik sanatlarda oldukça önemli bu yer tutmaktadır. Simetri ve simetrik düzenlemelerin kulanımı ilk çağlara kadar uzanmakta, günümüze kadar her dönemde de önemini korumaktadır. Süreç içinde gelişip-değişse de özünde bu yapılanma yer almaktadır. Simetrik düzenleme anlayışı bize, simetri kullanımının insan psikolojisindeki yerini, estetik görünümünü ve sanat alanlarına getirdiği hareketi yansıtmaktadır. Simetrik kullanımda amaç; anlamı daha güçlendirip estetik yaklaşım ile birlikte tasarıma güç ve denge getirmek, bir düzen ve uyum içerisinde olduğunu göstermektir. Tasarımlarda kullanılan bu tutum, doğada bulunan simetri anlayışı ile de bütünleşir. Tekstil sanatı duygu, düşünce, üretim ve tasarımların birbirine bağlanması, bütünleşmesi, fikir çağrışımları ile oluşur. Tasarımcının yada sanatçının üslubu ve yaratıcılığının gücü, eserlerinin yansıma gücünü oluşturur. İnkalardan-Azteklere, Kızılderililerden-Anadolu Uygarlıklarına ve Uzak Doğu Kültürüne kadar tekstil yüzeylerinde kullanılan büyüsel, dinsel inançlarda cesaretin ve gücün sembolü olan birçok motif, simetrik anlayışı içermektedir. Tekstil yüzeylerindeki simetrik düzenlemeler analiz edildiğinde. Her dönemde ve her kültürde ortak özellikler taşıdığı gözlenmektedir. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Symmetry, which is originated from the anatomic construction of Human body and the environmental design, is included in a wide scope in plastic arts. Symmetry and the use of symmetric arrangements has lasted from the earlier ages while keeping it's importance in every era. While symmetry has been modificated from time in the history, it has kept it's essence so far. The concept of symmetrical arrangement proofs us the place of symmetric use in Human physiology, its esthetic apperance and the motivation which was brought into the different scopes of art. The aim of symmetric use is to strength then the meaning while making on equilibrium and strength in design with the help of esthetic approach, and to demonstrate that it's in on order and harmony. This kind of attitude used in design integrates with the concept of symmetry in the nature. Hie art of textile is formed with the integration of feelings, opinions, manufacturing and design all together. The style of the designer or the artist and the strenght of his creativity forms the reflection force of his work of art. A number of designs which have been used on textile surfaces and accepted as the symbol of the power in sorcery and religion by Astecs, Indians, Anatolian Civilizations and far East Cultures. It's obviously observed that the comman specifications have been come accross in every era and cultere when the symmetric arrangements on the textile surfaces analysed. IV