Seramik üretiminde alçı model ve kalıplar kalıp problemleri ve çözümleri
- Tez No: 43951
- Danışmanlar: PROF. SEVİM ÇİZER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET SERAMİK ÜRETİMİNDE ALÇI MODEL VE KALIPLAR, KALIP PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜMLERİ Seramiğin ana hammaddesi olan toprağın insan yaşamına girmesi çok eski çağlara değin inmektedir. Seramiğin tarım devrimine bağlı olarak geliştiği bugün artık iyice aydınlanmış bir konudur. Tarım devrimine bağlı olarak gelişen yaşam koşulları içinde işlevsel kap kaçak yapımında buğday ve arpa saplarından yapılan sepetçiğin günlük yaşama egemen olduğu yıllardır. Ancak insanın doğaya egemen olmaya başlamasının sonucunda elde edilen ürünün fazlalı ğı, beslenme biçiminin değişmesi, kışlık erzakın stoklanması gibi sorunlar insanoğlunu daha fonksiyonel bir malzeme arayışına yönlendirmiştir. Bunun sonucunda yapılan sepetler balçıkla sıvanarak güneşte kurutulmuş, fakat bu balçıkla sıvanan sepetlerin de yeterince yardımcı ol madığı anlaşılmıştır. Bir tesadüf eseri bu balçıkla sıvalı sepetler ateşle buluşmuş ve daha sağlam bir malzeme elde edilerek ilk çömlekçilik başlamıştır. Böylece sepetlerden yapılan ilk seramik kalıpları da doğmuştur. İnsanoğlu bununla da yetinmeyip pişmiş topraktan yapmış olduğu kalıplarla seri üretimler gerçekleştirmiştir. İnsanoğlunun malzeme arayışı hiç durmamış, doğada bulunan kayaları ateşte pişirerek onları toz haline getirmiş, bunun sonucunda da alçıyı keşfetmiştir. Alçının keşfiyle birlikte, seramik üretiminde de yardımcı malzeme olarak alçı kuİlanılmaya başlanmıştır. Alçının nem çekmesi ve doğal şartlar nedeniyle çok çabuk bozulması alçı kalıpların ne zamandan itibaren kullanıldığını kesin olarak bilmemizi güçleştirmektedir. İlk tarihsel kayıt 1 545'de yayın lanan Piccolpasso'nun“Çömlekçi Sanatının Üç Kitabı”adlı eserinde İtalyan çömlekçilerinin alçı kalıp kullandıklarını ortaya koymuştur. 18. yy.'da deflokulantların geliştirilmesiyle birlikte döküm çamuru daha kullanışlı bir hale getirilmiş ve yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Döküm yönteminin gelişmesiyle de alçı kalıpçılık önem kazanmıştır. Günümüzde pişmiş toprak kalıplar yerine, birtakım özellikleri olan alçı kalıplar tercih edilmek tedir. Alçı kalıplar, pişmiş çamur kalıplara nazaran daha hızlı çamur veya döküm çamurundaki nemi emerler ve alçı kalıpların pişiriİmesine gerek yoktur. Alçı, doğada pek çok rezervi bulunan alçı taşı mineralinden kalsinasyon metodu ile elde edilir. Alçı taşından doğru miktardaki suyun uzaklaştırılmasını sağlamak için kalsinasyon yöntem inin çok dikkatli kontrol edilmesi lazımdır. Kalsinasyon işleminde, alçı taşının 1,5 molekül suyu dışarı çıkarılarak kullandığımız alçı elde edilmiş olur. Seramik sanayiinde alçı çok önemli yere sahip yardımcı bir malzemedir. Bunun için her işletme kullanacağı alçının kaliteli ve amacına uygun özelliklere sahip olmasını istemektedir. İşletmeler, çeşitli deneylerin sonucuna göre alçı siparişlerini verirler. Alçı hazırlamada kullanılan suyun saflığı ve sıcaklığı çok önemlidir. Suyun içilebilecek nite likte ve sıcaklığının da 21-38°C arasında olması gerekmektedir. Suyun alçıya oranına su/alçı oranı denir. Alçı kullanıcıları kendi standartlarına uygun oranı tespit ettikten sonra alçı ve suyu tartarak çalışırlarsa standart kalıp üretiminin devamlılığını sağ layabilirler. Eğer su/alçı oranı dikkatle tartılmazsa kalıp ömrü azalır. Tasarlanıp, teknik resimleri çizilen ve sonuçta elde edilmesi arzulanan seramik ürünün alçı dan yapılmış üç boyutlu haline alçı model adı verilir. Alçı model genel olarak üç yöntem ileşekillendirilir; a) elle, b) alçı tornasında c) şablon ile, fakat, bunların dışında da bu yöntemlerin ikisi veya üçü de bir arada kullanılarak alçı modeller şekillendirilebilir. Üretim ve kullanım yerlerine göre tanımlanan alçı kalıplardan, sürekli aynı sonucun ve op timum fiziksel özelliklerin elde edilmesi için uygun bir şekilde kurutulması gerekmektedir. Kurutma kabinlerindeki hararet 40-50 derece olmalıdır. Alçı kalıplar kalsine edilmeden ku rutulmalıdır. Kalsinasyon kalıpların tebeşirleşmesine ve diğer hatalara neden olur. Kurutulan kalıplar kuru ve rutubetsiz depolarda saklanmalıdır. Alçı kalıp yapımcıları, çeşitli alçı kalıp problemleri ile karşılaşmaktadırlar. Tespit edilebilen problemler için çeşitli çözüm önerileri ülkemizdeki seramik kuruluşlarının alçı kalıp depart manlarının yardımıyla hazırlanmış ve bu eser içersinde derlenerek sunulmuştur. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACK Plaster Models and Molds, Mold Problems and Remedies in Ceramics Products. The participation of earth in human life which is the main raw material of ceramic goes very back into the ancient times. For the time being that the ceramic development depended on the agricultural revolution is well cleared subject. The small basket made by the stalks of the barleys and wheat as household utensils were the years of domination of daily life in improving life conditions in accordance with agricultural revolution. However, the problems such as increasing products, change in fooding, winter stocks lead ed the human being to research more functional materials as a result of human sovereignty over the nature. After that, the baskets covered with mud (clay) and dried in the sunlight, but it was also understood that these were not enough utilitarian. With a meeting by chance the baskets covered by mud met with the fire and formed more stronger material and in this manner pottery and the first ceramic molds was begun. The human being who was not satisfied with this, he then made mass production with the molds from fired clay. Human never stopped the search of material, he fired the stones that available in the nature and turned them into powder and as a result he founded plaster of Paris. Plaster was begun to use in ceramic production as an auxiliary material with discovery of plas ter. It is hard to know the beginning of the use of plaster molds due to damp absorbtion, and quick distortion under the naturel conditions. It was arised that Italian potteries used plaster molds by the literature of Piccolpasso which was published in 1545 was the first historical registration. With the improvement of deflocculants the mold mud was made more applicable and used broadly in 18th century. And plaster molding became important as molding process improved. To day plaster molds which have some peculiarities are preferred instead of molds which are made from fired earth. Plaster molds absorb damp more quickly from the mud of mold or mud then those fired earth molds and need no fire. Plaster is produced by the calcination method from the mineral of plaster stones (gypsum rocks) which have lots of reserves in the nature. Calcination process should be very carefully under control due to take away the correct amount of water from the gypsum rocks. With calcination process 1,5 molecules of water is taken out then the plaster which we use is pro duced. Plaster is an auxiliary material which have an important place in ceramic industry. There fore, each plant wants quality plasters and have the speciality for their requirements. Plants give their orders of plasters according the results of different tests has been done before. Purity and temperature is very important of the water that being used for plaster preparation. It should be drinkable and it's temperature should be between 21 to 38° Celcius. The rate of water to plaster is called water/plaster rate. Plaster users can secure the continu ing production of standard mold after establishing the suitable rate for their own standards and if they work by weighing plaster and water. If the rate of water/plaster should not weighed carefully and correctly the mold's life decreases. It is called plaster model which is designed, drawings drew and then made from plaster in three dimension of the required ceramic product. In general, plaster model is formed by three different processes:a) Manually, b) B y plaster lathe, c) B y pattern, but plaster models are formed also by mixing two or three of the above processes. Plaster molds which are identified according production and application places, should be dried properly in order to get the same continuity and optimum physical peculiarity. The tem perature in the drying cabins should be 40 to 55° Celcius. Plaster molds should be dried without calcination process. Calcination causes the molds to become chalky and other faults. Dried molds must store in dry and damp free places. Plaster mold producers meet different mold problems. The problems that can be established and their remedies are prepared by the help of the ceramic organization's mold departments in our country and presented there in this literature. VI