Asimetrik nedensellik testi ihracat-ekonomik büyüme ilişkisi üzerine bir uygulama
Asymmetric causality test and an application on export-economic growth
- Tez No: 439776
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İktisadi değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisinin ampirik olarak tespiti, ilk olarak Granger nedensellik testi ile araştırılmıştır. Bu testte, bir değişkenin düzenli olarak diğerine etki edip etmediği tespit edilmektedir ve bu testin gerçekleştirilmesi için serilerin durağan olma koşulu söz konusudur. Daha sonra durağanlık ve koentegrasyon ön koşulu gerektirmeyen Toda Yamamoto testi geliştirilmiştir. Daha sonra pozitif ve negatif şoklara verilen tepkilerin farklı olabileceğini dikkate alan asimetrik nedensellik testi geliştirilmiştir. Bu çalışmada Türkiye'deki ekonomik büyüme ve ihracat arasındaki nedensellik ilişkisi 1985-2013 dönemi için araştırılmıştır ve asimetrik nedensellik analizi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre negatif şoklarda ekonomik büyümeden ihracata doğru tek yönlü nedensellik ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The empirical determination of causality between economic variables were firstly investigated with Granger causality test. In this test, it is determined that, whether one variable effect on the other regularly or not and for the implementation of this test, there is a condition of stationary. Then Toda Yamamoto test which does not require stationary and cointegration precondition was improved. Then asymmetric causality test which is considered that reactions to the positive and negative shocks may be different from each other has been developed. The causality relationship between economic growth and exports in Turkey is researched during 1985-2013 period and asymmetric causality analysis is used in this study. According to the results there is only a unidirectional causality from economic growth to export in negative shocks.