Metastatik akciğer tümörlerinin cerrahi tedavisinde kliniğimizde elde edilen sonuçlar
Our clinic results of surgical treatment of metastatic lung tumors
  1. Tez No: 439825
  2. Yazar: BÜLENT AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. ILGAZ DOĞUSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Malign tümörü olduğu bilinen hastalarda sıklıkla diğer organlarda da metastazlar görülür. Bu metastazlar kontrol edilemeyen tümörü gösterir ve hızlı progresyonun habercisidir. Çeşitli serilerde izole pulmoner metastaz rezeksiyonundan sonra uzun dönem sürvi bildirilmiştir. Biz bu çalışmada geçmiş 10 yıl içerisinde metastatik akciğer tümörü nedeni ile kliniğimizde opere edilen olguları literatür ışığında değerlendirerek cerrahinin metastatik akciğer tümörü tedavisindeki yerini bir kez daha vurgulamak istedik. MATERYAL VE METOD Ocak 1987 – Mayıs 1997 yılları arasında Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi, Göğüs Cerrahisi Kliniği'nde metastatik akciğer tümörü tanısı ile opere edilen 24 hasta çalışmaya alındı. Hastalara preoperatif histolojik tanı TTİAB ile konuldu. Tanı konulamayan hastalardan peroperarif frozen istenildi. BULGULAR Olguların 11 tanesi kadın (% 45.8), 13 tanesi erkek (% 54.2) cinsiyete sahipken, ortalama yaş 48 (6-82) idi. Primer tümör cinsine göre kolorektal tümörler 6 hasta ile ilk sırada yer almaktaydı. Kadınlarda en sık primer malinite kolorektal tümörler (%36), erkek hastalarda ilk sırayı 3'er hasta ile osteojenik sarkom ve baş boyun tümörleri almaktadır (%23). Olgular metastatik nodül sayısına göre değerlendirildiğinde 17 hastada (%71) soliter metastatik nodül, 7 hastada (%29) multiple metastatik nodül izlenmiştir. Olgularda primer tümör cinsi ile metastatik nodül sayısı arasındaki ilişki değerlendirildiğinde, osteojenik sarkomların %75'inin multipl metastatik nodülle karşımıza çıktığı, over tümörleri, baş-boyun tümörleri, meme tümörleri ve malign melanomun %100'ünün soliter metastatik nodülle karşımıza çıktığı görülmüştür. Hastalarda primer tümörün tanısı ile metastaz gelişmesi arasında geçen süre (DFI: Disease-Free Interval) değerlendirildiğinde, bu sürenin 1.5 ay ile 11 yıl arasında değiştiği ve ortalama sürenin 24.5 ay olduğu görüldü. Kolorektal tümörlü hastalarda DFI 28 ay, renal hücreli tümörlerde 40 ay olarak izlendi. En düşük DFI süreleri 8 ay ile osteojenik sarkomlu hastalar ve 6 ay ile malign melanom tanılı hastada izlendi. Akciğer metastazı nedeniyle opere edilen 24 hastanın 1 tanesine pnömonektomi, 9 tanesine lobektomi, 13 tanesine (%54.1) wedge rezeksiyon ve 1 tanesine biyopsi uygulandı. Cerrahi insizyon türüne bakıldığında 21 hastaya (%87) torakotomi ile yaklaşılmıştır. Opere edilen 24 hastada operatif mortalite izlenmemiştir. 24 hastanın 3'ünde postoperatif morbidite izlendi (%12.5). Morbidite olarak 1 hastada ampiyem, 1 hastada uzamış hava kaçağı, 1 hastada ise yara yeri enfeksiyonu gelişti. 24 hastanın 14'ünde uzun dönem takip mümkün oldu. Takip edilebilen 14 hastanın ortalama yaşam süresinin 28.2 ay olduğu görüldü. SONUÇ Pulmoner rezeksiyon için seçilecek metastatik akciğer tümörlü hastalarda; mutlaka primer tümörün tedavisi tamamlanmış veya kontrol altına alınmış olmalı, ekstratorasik metastazları olmamalıdır. Uygulanan sınırlı rezeksiyonların uzun dönem sürvi oranları daha geniş rezeksiyonlarla benzerdir. Uzun DFI'li hastaların sürvileri kısa DFI'li hastalara göre daha iyi olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM Metastases are often seen in other organs in patients known to be malignant tumors. These metastases show the uncontrollable tumor and signal the rapid progression. In various series long-term survival after isolated pulmonary metastases resection has been reported. In this study, we wanted to emphasize once again the place of the surgeon in the treatment of metastatic lung tumor by evaluating the cases that have been performed in our clinic with the diagnosis of metastatic lung tumor within the past 10 years. MATERIALS AND METHODS Between January 1987 and May 1997, Twenty-four patients who were diagnosed with metastatic lung tumor operated in our clinic at Dr. Siyami Ersek Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital were included in the study. The preoperative histological diagnosis was established by TTIAB. Patients who could not be diagnosed were asked to peroperatively frozen. RESULTS Eleven of the cases were female (45.8%), 13 were male (54.2%) and the mean age was 48 (6-82). According to the primary tumor type, colorectal tumors were the first with 6 patients. The most common primary malignant is colorectal tumors (36%) in females and osteogenic sarcomas and head and neck tumors (23%) in male patients. When the cases were evaluated according to the number of metastatic nodules, 17 patients (71%) had solitary metastatic nodule and 7 patients (29%) had multiple metastatic nodules. When the relationship between the primary tumor type and the number of metastatic nodules was evaluated, 75% of the osteogenic sarcomas were found to have multiple metastatic nodule antagonism, overt tumors, head and neck tumors, breast tumors and 100% of malignant melanomas with a solitary metastatic nodule. When the time between the diagnosis of primary tumor and the development of metastasis (DFI: Disease-Free Interval) was evaluated in the patients, it was seen that the time ranged from 1.5 months to 11 years and the mean duration was 24.5 months. In patients with colorectal tumors, DFI was 28 months and in renal cell tumors 40 months. The lowest DFI durations were seen in patients with osteogenic sarcoma with 8 months and malignant melanoma in 6 months. Pneumonectomy was performed in 1 patient, lobectomy in 9 patients, wedge resection in 13 patients (54.1%) and biopsy was performed in 1 patient out of 24 patients who were operated for lung metastasis. When the surgical incision was examined, 21 patients (87%) were operated by thoracotomy. Operative mortality was not observed in 24 patients who were operated on. Postoperative morbidity was observed in 3 of 24 patients (12.5%). As morbidity, empyema in 1 patient, prolonged air leak in 1 patient and wound infection in 1 patient was developed. Long-term follow-up was possible in 14 of 24 patients. The average life span of 14 followed patients was 28.2 months. RESULTS In patients with metastatic pulmonary tumors to be selected for pulmonary resection; the treatment of primer tumor must have been completed or controlled, and no extrathoracic metastases should occur. Long-term survival rates of limited resections are similar to those of larger resections. Long survival rates of DFI were found to be better than those with short DFI.