Ayak bileği-kol basınç indeksi ölçümünün postoperatif akut böbrek hasarı gelişimini öngörmedeki rolü
The role of ankle brackhial index for predicting acute kidney injury in postoperative patients
  1. Tez No: 439824
  2. Yazar: ZEKİ İSLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN SAMİ UZUN, DOÇ. DR. SAVAŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Akut böbrek hasarı kliniklerde yatırılarak tedavi edilen hastalarda yüksek mortalite ve morbiditeye neden olabilen önemli bir komorbiditedir. ABH hem erken dönemde fatal seyretmesiyle hem de geç dönemde kronik böbrek yetmezliğine neden olmasıyla önemli bir sağlık problemidir. Bu nedenle ABH gelişimi açısından risk parametrelerinin ve yüksek riskli grupların belirlenmesi, ABH prediktörlerinin tanımlanmasına ve bu hasta grubunun yakın takibine ve sağlık harcamalarının azalmasına olanak sağlayacaktır. Başta renal disfonksiyon varlığı olmak üzere postop ABH gelişimi açısından birçok risk faktörü tanımlanmıştır. Kardiyovasküler cerrahi dışı ve normal renal fonksiyonları olan hasta popülasyonunda çok az sayıda çalışma vardır. Bu nedenle, kardiyovasküler cerrahi hastalarının dışlandığı, renal fonksiyonları normal, aşikar organ disfonksiyonu, vasküler patolojisi ve ağır komorbiditesi olmayan ABH gelişimi açısından oldukça düşük riskli bir grupta postop ABH prediktörlerinin araştırılması planlandı. Klasik risk faktörlerinin yanı sıra değişik çalışmalarda güvenilirliği gösterilmiş, sensitivite ve spesifitesi kabul edilebilir düzeyde yeni bir noninvaziv periferik arter hastalığı göstergesi olan ABKİ'nin postop ABH açısından prediktif değeri araştırıldı. Hastaların %38'inde bazale göre ikinci günde kreatinin değerinde artış saptandı. Bu kreatinin değişiminin bağımsız değişkenlerini bulmak amacıyla yapılan lineer regresyon modelinde ABKİ, hipertansiyon, RAS blokeri kullanımı ve operasyon süresi anlamı ilişki gösterirken, yaş, cins veya diyabet varlığı anlamlı bir ilişki göstermedi. Çalışmaya dahil edilen hastaların %26'si hipertansiyon tanısı ile takip edilmekte olan hastalardı ve bunların yaklaşık %70'i antihipertansif olarak RAS blokeri kullanmaktaydılar. Hem hipertansiyonun hem de RAS blokeri kullanımının postop kreatinin yükselmesi ile ilişkili bulunması dikkat çekiciydi. Klasik risk faktörlerinden obezite ve diyabet bu hasta grubunda ABH ile ilişkili bulunmadı, ancak çalışmaya dahil edilen diyabetik hasta sayısı oldukça az ve komplikasyonlardan korunmuş bir gruptu. Bunun dışında ABKİ ile ilişkili bulunan birçok laboratuvar parametresinin çoklu değişkenli analizde anlamlılığı kalmadı. Sonuç olarak renal fonksiyonları normal olup cerrahi işlem uygulanan, akut böbrek hasarı açısından görece düşük riskli bir popülasyonunda noninvaziv kardiyovasküler risk prediktörü olan ABKİ, postop ABH gelişiminin bağımsız bir göstergesi saptanmıştır. Bu sonuç ile çalışmamız ABKİ-ABH ilişkisinin değerlendirildiği ve dikkat çekici sonuca ulaşıldığı ilk çalışma özelliğini taşımaktadır. Bu sonuçlar ile ABKİ, morbidite ve mortalitesi yüksek ve sık görülen bir komorbidite olan ABH'nın cerrahi uygulanan hasta popülasyonlarının perioperatif risk değerlendirmesinde, özgeçmişinde periferik arter hastalığı olmayan hasta grubunda dahi, pratik ve kolay uygulanabilir bir test olarak günlük pratikte yer bulabilir. Ancak bu sonuçların, ABH sınıflandırmasının da dahil edildiği, yüksek ve düşük ABKİ değerlerine sahip daha fazla hasta içeren kontrollü çalışma sonuçlarıyla desteklenmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Akut kidney injury is an important comorbidity which is associated with significantly increased in-hospital morbidity and mortality. AKI is an important health problem as it causes both early fatal outcome and chronic renal failure in the late period. Therefore, identifying risk parameters and high-risk groups for AKI development will allow identification of AKI predictors and a close follow-up of this group of patients and also a reduction in health expenditure. Several risk factors have been identified in terms of postoperative AKI development, primarily the presence of renal dysfunction. For this reason, it is planned to investigate the predictors of postoperative AKI in a group of Non-cardiac surgery patients with a relatively low risk of developing AKI ( without renal injury, obvious organ dysfunction, vascular pathology and severe comorbidities ) ABI is a new non invasive peripheral artery disease indicator at an acceptable level of sensitivity and specificity and it's reliability was demonstrated in various studies. We searched ABI's predictive value in terms of postoperative AKI. In 38% of patients, an increase in creatinine level was detected on the second day compared to baseline. In the linear regression model to find independent variables of this change in creatinine, the relationship between ABI, hypertension, RAS blockade and duration of operation was significant, while age, sex or diabetes mellitus presence did not show any significant correlation. 26% of patients were being followed up with hypertension, and about 70% of them were using antihypertensive RAS blockade. It was noteworthy that both hypertension and the use of RAS blockers were associated with postoperative increase in creatinine. Of the classic risk factors, obesity and diabetes were not associated with AKI in this group of patients, but the number of diabetic patients included in the study was low and the group was protected from complications. Many of the laboratory parameters associated with ABI were not significant in multivariate analysis. As a result, ABI which is a predictor of noninvasive cardiovascular risk also an independent indication of the development postoperative AKI in a relatively low-risk population with normal renal function and treated surgically. With this result, our study is the first study which the ABI-AKI relationship is evaluated and remarkable result is reached. With these results, ABI which can be found in everyday practice as a practical and easily applicable test for diagnose peripheric arterial disease, also can be use in the perioperative risk assessment of AKI in surgically treated patient populations even in a group of patients without peripheric arterial disease. However, these results need to be supported by the results of controlled trials involving more patients with high and low ABI values, including AKI classification.