Dental folikül kaynaklı mezenkimal kök hücrelerin ev tozu akarına duyarlı astımlı hastaların lenfositleri üzerine immunolojik etkilerinin invitro ortamda araştırılması
The investigation of immunological effects of dental follicule mesenchymal stem cells on house dust mites sensitive asthma patients' lymphocytes in vitro
- Tez No: 440060
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ AKKOÇ, YRD. DOÇ. DR. ESRA ÇAĞAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji ve Allerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmada, İnsan Dental Folikül Kaynaklı Mezankimal Kök Hücrelerin (iDF-MKH); astım hastalığında, immünolojik ve hücresel parametreler üzerine immünomodülatör etkisini araştırması planlandı. Gereç ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim başvuran 19-25 yaş bireylerin diş folikülünden mezenkimal kök hücre izolasyonları, karakterizasyonları yapıldı. Sağlıklı ve Derp 1+ astımlı bireylerin venöz kanlarından periferal kan mononükleer hücreleri (PBMC) izole edildi. Lenfositlerin iDF-MKH' larla birlikte, iDF-MKH'sız kültürde uyarımsız, IFN-γ, Derp 1, dexametasone ve anti-CD3 anti-CD28 (CDmix) uyarımlı koşullarda 72 saat kültürleri yapıldı. Lenfosit proliferasyonu, Annexin V/PI ile apoptoz ve CD4+CD25+FoxP3+ T regülatörhücre oranlarının analizi ve sitokin miktarlarına bakıldı. Bulgular ve Sonuçlar: Derp1, IFN-γ ve CDmix ile uyarılmış iDF-MKH'ların lenfosit proliferasyonunu baskıladığı ve CD4+CD25+FoxP3+ T lenfositi iDF-MKH olmayanPBMC kültürlerine göre arttırdı. iDF-MKH' lar CD4+CD25+FoxP3+ T hücre proliferasyonunu önemli ölçüde baskıladı (p < 0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate the immunomodulatory effects of human dental follicle mesenchymal stem cells (hDF-MSCs) pre-stimulated with/without IFN-γ; in Der p 1 + asthma patients lymphocytes in vitro. Method: Dental folliclesobtained from University of Marmara Faculty of Dentistry Oral and Maxillofacial Surgery Department were isolated, characterized into osteogenic, chondrogenic linageages. Peripheral blood mononuclear cells (PBMC) isolated from healty (hPBMC) and Derp 1 + asthma patients (aPBMC) and hPBMCs, aPBMC were cultured with and without hDF-MSCs and were stimulated with Derp 1, dexametasone and anti-CD3 anti-CD28 (CDmix), pre and post stimulated IFN-γ. Lymphocyte proliferation, Annexin V / PI apoptosis and CD4+CD25+FoxP3+ regulatory T cell ratio and cytokine were analyzed after 72 hours of culture period. Results and Conclusions: Derp 1, IFN-γ and CDmix stimulated hDF-MSCs suppressed lymphocyte proliferation, and enhanced CD4+CD25+FoxP3+ T regulatory lymphocyte compared to PBMC cultures without MSCs. HDF-MSCs suppressed CD4+ T cell proliferation (p < 0.05). IFN-γ -stimulation of hDF-MSCs enhanced T regulatory cell.