Son dönemlerde değişen enerji politikalarının Türkiye'ye yansımaları
Reflection of change i̇n energy policies to Turkey i̇n recently
  1. Tez No: 440096
  2. Yazar: BAYBARSHAN ALİ KAZANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Siyasal Bilimler, Economics, Energy, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüz dünyasında ekonomilerin mal ve hizmet üretiminde enerjiye olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Bu ihtiyacın artmasıyla ülkelerin enerji bağımlılıkları yükselmekte ve bu bağımlılık enerji ithal eden ülkelere önemli maliyetler oluşturmaktadır. Ekonomiye bağlı olarak enerji odaklı siyasi ve sosyal göstergeler arasındaki ilişkilerin birbirlerine olan etkileşimi bu tez konusunun motivasyon kaynağı olmuştur. Bulunduğu jeolojik konum ile stratejik öneme sahip olan Türkiye, enerji kaynaklarına yakınlığı ve enerji ihtiyacı olan ülkeler için bir ilgi odağıdır. Bu açıdan bakıldığında enerji alanında Türkiye'yi gelecekte nelerin bekleyeceğini, dışa bağımlılığın azaltılması için nelerin yapılabileceğini ve hangi çözüm önerilerinin daha sağlıklı olabileceği konuları incelenmiştir. Bu çalışmada enerji konusunda dışa bağımlı ülkeler ile enerji kaynakları ihraç eden ülkelerin son dönemlerde yaşadığı ekonomik, siyasi ve sosyal alanda yaşadığı sorunlara yönelik çıkarımlarda bulunulmuştur. Özellikle Türkiye'nin kuzey tarafında Rusya-Ukrayna krizi, güney tarafında Irak petrolü sorunları, Doğu tarafında İran'a uygulanan ambargo, Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon paylaşımı ve arama faaliyetleri sorunları ve bu yaşanan gelişmelerin Türkiye'ye olan etkilerinin kısa ve uzun vadede neler olabileceği ortaya konmuştur. Türkiye'nin ekonomik gelişimine bağlı olarak enerji alanındaki dışa bağımlılığının da artacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, one of the entry of the goods and services produced in the world of industry, energy demand is increasing day by day. This requirement increases with increasing energy dependence of the country and makes quite a burden as well as the country's economy. In this case, depending on the energy-oriented political economy, the relationship between social indicators point of this thesis has been inspired to act on issues arising from each other. Turkey is a strategically important geological location where is its proximity to energy sources and focus of interest for the countries that need energy. From this perspective, when Turkey in the energy field will wait what the future holds, what can be done to reduce dependence on foreign issues and what solutions might be healthier than the proposals have been examined. In this study; energy dependent on foreign countries where economic and energy exporting countries in recent years, political inferences have been made to the problems experienced in the social sphere. In particular, the Russia-Ukraine crisis in the northern part of Turkey, Iraq's oil problems on the south side, the embargo on Iran on the east side, hydrocarbon in the eastern Mediterranean sharing and search operations problems and short of the effects on Turkey of these developments and what might be in the long runIt has tried to reveal. Turkey's dependence on foreign sources of energy, depending on the economic development of the area has concluded that an increased.