Bağlantılı hak sahiplerinin korunması
The protection of owners of related rights
  1. Tez No: 440097
  2. Yazar: ÖZLEM KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
FSEK, 4630 sayılı yasa değişikliğine kadar, bağlantılı hak kavramı yerine, icracı sanatçıların, fonogram yapımcılarının ve radyo ve televizyon kuruluşlarının haklarını ifade etmek üzere komşu hak kavramını tercih ederken değişiklik sonrası, bunların yanına sinema eserlerinin ilk tespitini gerçekleştiren film yapımcılarının haklarını da eklemiş ve bu hak kategorisini ifade için“eser sahibinin hakları ile bağlantılı haklar”terimini kabul etmiştir. Türk Hukukunda bağlantılı haklar, komşu haklar ve film yapımcılarının hakları olmak üzere iki başlık halinde incelenmektedir. Tezimizde öncelikle, birinci bölümde genel olarak bağlantılı hak kavramı açıklanmaya çalışılarak bağlantılı hak sahiplerinin hakları ve korunma şartları incelenecek, ardından ikinci bölümde bağlantılı hak sahiplerinin korunmasının sınırlandırılması konusu ve üçüncü bölümde, bağlantılı hak ihlallerine karşı açılabilecek dava ve yaptırımların neler olduğu irdelenecektir. Konular ele alınırken mümkün olduğu kadar uluslararası anlaşmalara ve Avrupa Birliği Hukukuna da değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Until it is amended by Law No. 4630 of 21.2.2001, FSEK (Law No. 5846 of 5.12.1951) used the word of Neighbouring Rights to express the rights of performers, phonogram producers, and radio-television organizations. After the amendment, the rights of producers that make the first fixation of films were added to law and it began to be used the term of 'Rights of the author and related rights'. In Turkish Law, Related Rights are explained in two titles which are; Neighbouring Rights and rights of film producers. In the first part of our thesis we will explain the term of Related Right and we will analyze The rights of owners of related rights and conditions of protection. In the second part we will inspect the limitation of The Protection Of Owners Of Related Rights and in the third part we will examine Civil and criminal actions against the infringement of Related Rights. In our study we will mention international conventions and European Union Law when it is possible.