İnternet bankacılığının banka ve müşteri açısından yükümlülük ve sorumluluklarının hukuki açıdan değerlendirilmesi
In terms of the obligations of the bank and internet banking customers and the limitations on the evaluation of legal aspects
- Tez No: 440125
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA AKYOL ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tezin konusu, İnternet Bankacılık işlemlerinde yaşanan/yaşanabilecek hukuki sorunların değerlendirilmesi, çözümlerinin tespiti ve Yargıtay içtihatlarıyla konuya genel bir bakış ve konu kapsamında kalan sair ilgili hususlardır. İnternet Bankacılığı işlemlerinde konu bölümünde belirtilen hususlara ilişkin teorik anlamda katkıda bulunmak ile yaşanan aksaklıklara değinmek tezin öncelikli amacıdır. Son yıllarda teknoloji ve telekomünikasyon alanındaki gelişmeler, gündelik hayatımızda birtakım değişimlere bizleri itmektedir. Değişen hayat şartları nedeniyle, artık bazı kurumsal işlemleri, bulunduğumuz yerden gerçekleştirmek zorunluluğu doğmaktadır. Ancak, bu işlemleri yaparken, işlemleri yapmamıza yardımcı olan, aracılık eden sistemlerin ve özellikle bilgisayarın ve internetin güvenliği de son derece önem arz etmektedir. Banka vb. kurumların/işletmelerin sistemlerindeki güvenliği son derece üst seviyede tutmaları da oldukça önemlidir. Çünkü artık internet ve bilgisayar güvenliğini sağlamak, gündelik hayatımızın en önemli ve zaruri kısımlarından birini oluşturmaktadır. Tüm bunlar birlikte düşünüldüğünde tezin amacı ve varmak istediği nokta, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen internet bankacılığının güvenliğinin nasıl sağlanacağı ve bu güvenliğin sağlanırken oluşabilecek hukuki ihtilafların nasıl giderileceği noktasıdır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis, the Internet experienced in the banking / livable evaluation of legal issues, an overview of issues identified by the Supreme Court and other related issues falling within the scope of the solution and are subject. Internet Banking in theoretical terms about the subject matters mentioned in part to address disruptions in the process contribute to the primary objective of the thesis. In recent years, advances in technology and telecommunications fields, pushes us to some changes in our everyday lives. Due to the changing conditions of life, some corporate transactions residues, it is imperative to realize where we are. However, while these actions, which will help to make transactions, through which the computer and security systems and in particular to the Internet is also extremely important. Bank and so on. institutions / businesses to keep an extremely high level of security systems is very important. Because now provide Internet and computer security, it constitutes one of the most important and essential part of our daily lives. The aim of the thesis when all the points they wanted to be considered together and arrive, how to ensure the security of Internet banking has become an indispensable part of our lives and the point is how to resolve legal disputes that may arise while providing the security.