Radyoterapi uygulanan yassı hücreli özefagus kanseri tanılı hastalarda prognostik faktörler
Prognostic factor in esophageal squamous cell carcinoma patients treated with radiotherapy
- Tez No: 440418
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ADLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Radyoterapi uygulanan yassı hücreli (SCC) özefagus kanserlerinde tedavi cevabına etkili faktörlerin tanımlanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Definitif veya neadjuvan kemoradyoterapi uygulanmış olan yassı hücreli özefagus kanseri tanılı hastaların klinik, radyolojik, patolojik özellikleri kaydedilerek bunların birbirleri ve tedavi sonuçları ile ilişkilerini incelemek amacıyla hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenerek hastaların yaş, cinsiyet, ek hastalık (hipertansiyon, diyabet) olup olmaması, son 3 ay içerisinde kilo kaybı, performans skoru (Karnofsky), vücut kitle indeksi, yaşı, hemoglobin düzeyi, radyasyon dozu aldığı kemoterapinin cinsi, tümör lokalizasyonu, gradı, klinik T ve N evresi, hacmi, PET SUVmax değeri, tedavi öncesi ve sonrası PET'i olan hastalarda SUVmax değişim yüzdesi'ne bakıldı ve tedavi cevabı ile ilişkileri incelendi. Bulgular: Toplam 60 hasta çalışmaya alındı. Ortalama yaş 57 (23-84) idi. Hastaların 22'si (%36.7) erkek, 38'si (%63.3) kadındı. Hastaların 50'si (%83) definitif, 10'u (%17) neoadjuvan amaçla tedavi edilmişti. Tümör lokalizasyonu 18 (%30) hastada servikal, 14'ünde (%23.3) torakal , 24'ünde (%40) distaldi. Hastaların çoğunda (51 (%85)) tümör evresi T3 idi. Sadece son 3 aydaki kg kaybı (p=0.029), tedavi öncesi ve sonrası PET SUVmax değişim yüzdesi (p=0.03) ve radyasyon dozu (p=0.042) ile tedavi yanıtı arasında anlamlı istatistiksel fark bulundu. Hemoglobin düzeyi (p=0.623), yaş (p=0.34), cinsiyet (p=0.62), tümör yerleşim yeri (p=0.449), GTV volümü (p=0.666), tümörün başlangıç SUVmax değeri (p=0.239), T evresi (p=0.385), uygulanan kemoterapi (p=0.349), endoskopik biyopsi ve radyoterapiye başlama intervali (p=0.77) ile tedaviye yanıt arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır. Sonuç:%Radyoterapi uygulanmış olan SCC özefagus kanserlerinde son 3 aydaki ağırlık kaybı ve PET SUVmax değişim yüzdesi tedavi yanıtı üzerinde etkili faktörlerdir. Anahtar Kelimeler : Özefagus skuamöz hücreli karsinoma, prognostik faktörler, radyoterapi2(p=0.349), endoskopik biyopsi ve radyoterapiye başlama intervali (p=0.77) ile tedaviye yanıt arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır. Sonuç:%Radyoterapi uygulanmış olan SCC özefagus kanserlerinde son 3 aydaki ağırlık kaybı ve PET SUVmax değişim yüzdesi tedavi yanıtı üzerinde etkili faktörlerdir. Anahtar Kelimeler : Özefagus skuamöz hücreli karsinoma, prognostik faktörler, radyoterapi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Prognostic Factor in Esophageal Squamous Cell Carcinoma Patients Treated with Radiotherapy Purpose: To define prognostic factors in patients with squamous cell esophageal cancer treated with definitive/neo-adjuvant radiotherapy. Material and Methods: 60 squamous cell esophageal cancer patients treated with definitive/neo-adjuvant radiotherapy were retrospectively evaluated. We evaluated effect of possible prognostic factors (age, sex, comorbid diseases (hypertension, diabetes), weight loss in last 3 months, performance score (Karnofsky), body mass index, hemoglobin level, chemotherapy type, radiation dose, tumor localization, grade, clinic T and N stages, volume, PET SUVmax, percentage of SUVmax difference in patients with pre- and post-treatment PET) on treatment outcome. Results: Median age was 57 (23-84). 22 (%36.7) patient were male and 38 (%63.3) were female. 50 (%83) patient treated definitively and 10 (%17) patient were treated with neoadjuvant RT. Tumor location was cervical in 18 (%30) patients, thoracic in 14 (%23.3), and distal in 24 (%40). Most patient (51 (%85)) had cT3 tumor. Weight loss in last 3 months (p=0.029), percent SUVmax difference (p=0.03) and radiation dose (p=0.042) were found statistically significantly related to treatment response. Hemoglobin level (p=0.623), age (p=0.34), sex (p=0.62), tumor localization (p=0.449), GTV volume (p=0.666), initial PET SUVmax (p=0.239), T stage (p=0.385), chemotherapy type (p=0.349), time from diagnosis to treatment (p=0.77) were not correlated with treatment response. Conclusion: Weight loss in the last 3 months and percent SUVmax difference can be considered prognostic factors in patients with squamous cell esophageal cancer treated with radiotherapy. Key words : Esophageal squamous cell carcinoma, prognostic factors, radiotherapy