Üreteropelvik bileşke darlığı olan çocuk ve erişkin hastalarda nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalinin biyokimyasal belirteç olarak değerlendirilmesi
Evaluation of urinary neutrophil gelatinase-associated lipocalin as A biomarker in pediatric and adult patients with ureteropelvic j0unction obstruction
  1. Tez No: 440419
  2. Yazar: FARHAD TALIBZADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Üreteropelvik bileşke darlığı (ÜPBD) nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan çocuk ve erişkinlerin idrarında Nötrofil Jelatinaz İlişkili Lipokalin (NGAL) düzeyinin ameliyat öncesi ile ameliyat sonrası dönemdeki seyri, çocuk ve erişkinlerin idrarındaki NGAL düzeyinin karşılaştırılması ve ameliyat öncesi renal fonksiyon ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma, prospektif ve kontrollü olarak tasarlandı. Çalışma grubuna ÜPBD tanısı almış olan ve bu nedenle pyeloplasti operasyonu planlanan 10 çocuk ve 10 erişkin hasta dahil edildi. Kontrol grubu yaş yönünden çalışma grubuna benzer olan 10 sağlıklı çocuk ve 10 sağlıklı yetişkinden oluşturuldu. Çalışma grubundaki hastalardan operasyon öncesi mesane, operasyon sırasında etkilenen taraf renal pelvis ve operasyondan 3 ay sonra yine mesaneden idrar örneği alındı. Kontrol grubundan ise işeme sırasında mesane idrar örneği alındı. Alınan idrar örnekleri 4 derecede 15 dakika santrifüj edildikten sonra -80oC derecede saklandı. Daha sonra ELISA yöntemi ile NGAL değerlerine bakıldı. Alınan sonuçlar aynı idrar örneklerinde bakılan kreatinin ile standardize edilerek düzeltilmiş NGAL değerleri elde edildi. İstatistiksel analizler için SPSS 20.0 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışma sonucunda hasta grubunda düzeltilmiş mesane NGAL (dmNGAL) düzeyinin kontrol grubuna göre anlamlı yüksek olduğu (p=0,0001), çocuk ve erişkinler ayrı ayrı incelendiğinde de aynı yaş grubundaki kontrol grubu bireylerine göre dmNGAL düzeyinin anlamlı yüksek olduğu saptandı (p= 0,02 ve p=0,001). Ameliyat öncesi dmNGAL değerlerinin ameliyat sonrası değerlerle karşılaştırılması sonucu hem çocuk, hem de erişkinlerde ameliyattan sonraki üçüncü ayda NGAL düzeylerinin düşerek kontrol grubu NGAL düzeylerine yaklaştığı izlendi. Ameliyat öncesi renal fonksiyon ile dmNGAL düzeyi arasında anlamlı negatif ilişki saptandı (r–0,574; p=0,014). Çocuk ve erişkinlerin hem hasta, hem de kontrol grubunda karşılaştırılması sonucu mesane NGAL düzeylerinin erişkinlerde daha yüksek olduğu ancak bu yüksekliğin istatistiksel anlamlı olmadığı saptandı (sırasıyla p=0,79 ve p=0,09). Düzeltilmiş mesane NGAL düzeyinin 0,46 ng/mg düzeyi ciddi ÜPBD olan hastaları belirlemede %85 duyarlılık ve %85 özgüllükle eşik değer olarak belirlendi (AUC=0,847). Sonuç: Ciddi ÜPBD olan çocuk ve erişkin hastaların idrar NGAL değerlerinin benzer olduğu, erişkinlerde istatistiksel anlamlı olmasa da biraz daha yüksek bulunduğu ve her iki hasta grubunda“risk altındaki böbreğin”saptanmasında kullanılabileceği sonucuna varıldı. Ancak bu sonuçların desteklenmesi için daha geniş hasta sayılı çalışmalara ihtiyaç olduğu gerçeği vurgulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to determine and compare the levels, post-operative course of urinary Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin (NGAL) and its correlation with pre-operative renal function in pediatric and adult patients who underwent dismembered pyeloplasty due to ureteropelvic junction obstruction (UPJO). Materials and Methods: A total of 20 patients (10 children and 10 adults) were prospectively enrolled in the study and a total of 20 healthy subjects(10 children and 10 adults) were selected as the control group. Urine samples were collected from the bladder pre-operatively via a urinary catheter, ipsilateral renal pelvis peri-operatively via a ureteral catheter and from the voided urine at 3 th month post-operatively. Urine samples of the control group were obtained from voided urine without any intervention. Samples were frozen and stored at -80°C degrees after centrifugation for 15 minutes at 4°C. Urinary NGAL levels were measured by ELISA and urinary creatinine levels were used for standardization. Statistical analyses were performed with SPSS version 20.0. Results: Standardized pre-operative bladder NGAL (sbNGAL) levels were significantly higher in study group compared to control (p= 0,0001). There was also a significant difference between subgroups: pediatric and adult patients' sbNGAL levels were significantly higher than sbNGAL of pediatric and adult controls, respectively (p= 0.02 and p=0.001). However, these high pre-operative values were significantly decreased and NGAL levels approached the levels of control group after 3 months of pyeloplasty. The results showed that there is a negative correlation between ipsilateral kidney function and sbNGAL levels (r-0.574; p=0.014). Urinary v NGAL levels were higher in adult patients and also in adult control subjects when compared with pediatric patients and pediatric control subjects, respectively. However, this difference was not statistically significant (p=0.79 and p=0.09 respectively). Standardized bladder NGAL level of 0.46 ng/mg cre was found as a cut off point with %85 specificity and %85 sensitivity for the determination of patients with serious UPJO (AUC=0.847). Conclusion: Urinary NGAL leves were similar in pediatric and adult patients (higher in adults but not statistically significant) with serious UPJO but higher when compared to control subjects and these findings can be valuable for determining the“kidney at risk”as evidenced by the results of this study. Further studies with larger patient series are necessary to verify our results and support the use of NGAL in patients with UPJO.