Okul öncesi dönemde beden eğitimi ve spor etkinliklerinin çocukların hareket becerileri üzerine etkisinin incelenmesi
The pre-school of physical education and sports events during the investigation of the influence on children's movement skills
  1. Tez No: 440427
  2. Yazar: NADİRE FERAH YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, beden eğitimi ve spor etkinliklerinin, okul öncesi çocukların temel hareket becerileri üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışma kontrol gruplu deneysel desenli tasarlanmıştır. Çalışma grubunu, iki farklı okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 4-6 yaş grubu çocuklar (N=40) ve bu çocukların çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden ebeveynleri (N=40) oluşturmuştur. Aynı okula devam eden bir grup çocuk deney grubuna (12 kız, 8 erkek), diğer okula giden bir grup çocuk kontrol grubuna (10 kız 10 erkek) atanmıştır. Deney grubu ile 14 hafta süreyle haftada iki gün günlük program akışlarına ilaveten beden eğitimi ve spor etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubu ise günlük eğitim programına devam etmiştir. Verilerin toplanmasında, çocuk ve ebeveynlerin bazı demografik bilgilerinin elde edilmesinde araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Çocukların hareket becerilerinin değerlendirilmesinde, elde edilen süre veya mesafeye bağlı değerin artışının olumlu olarak değerlendirildiği ve elde edilen süreye bağlı değerin azalmasının olumlu olarak değerlendirildiği motor testler kullanılmıştır. Bunlar; Dikey Sıçrama, Otur-Uzan Esneklik, Durarak Uzun Atlama, Flamingo Denge ve Tenis Topu Fırlatma testleri; Çabukluk, Çeviklik, Ayakla Top Kontrol, Koşu Koordinasyon, 30m Sürat Koşusu ve Elle Top Kontrol testleridir. Motor testler ön test olarak her iki gruba uygulanmış, eğitim programı sonrası ise son test olarak yeniden uygulanmıştır. Ebeveynlerle yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak çocukların beden eğitimi ve spor etkinliklerine katılımı konusunda görüşleri alınmıştır. Verilerin analizinde kişisel bilgi formu ve motor testler aracılığıyla toplanan veriler bilgisayar ortamına aktarılarak SPSS 20 (Statistical Package for Social Sciences-20) istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Motor testlerin tümü betimsel istatistik yöntemleriyle incelenmiş, frekans, ortalama ve standart sapma değerleri belirlenmiştir. İki gruplu karşılaştırmalarda verilerin normal dağılmaması nedeniyle Mann-Whitney U Testi, ön test-son test karşılaştırmalarında ise ilişkili iki ölçüm setine ait puanlar arasındaki farkın anlamlılığını test etmek amacıyla Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Ebeveyn görüşmelerinin analizinde not tutularak kayıt altına alınan görüşmelerin içerik analizi yapılmıştır. Elde edilen bilgiler kodlanarak gruplanmış ve temalar halinde ele alınarak tartışılmıştır. Sonuç olarak; okul öncesi dönem 4-6 yaş grubu çocuklarla yürütülen beden eğitimi ve spor etkinliklerinin çocukların hareket becerileri gelişimi üzerinde anlamlı ölçüde olumlu etkisi olduğu, cinsiyetin çocukların hareket becerileri gelişimi üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı belirlenmiştir. Ebeveynlerin, çocuklarla yapılan beden eğitimi ve spor etkinlerinin çocukların özellikle bedensel ve sosyal gelişimlerine katkı sağladığı, okul öncesi eğitim kurumlarında çocuklarla sportif etkinlerin yapılması gerektiği, çocukların spora teşvik edilmesinde öncelikle anne-babaların model olmaları gerektiği görüşünde oldukları belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of physical education and sport events on basic movement skills of preschool children. The study was experimental type study and there was a control group. The study groups were 4-6 year-old children who were from two different preschool institutions (N=40) and their parents who accepted to participate in the study (N=40). We performed physical education and sport events in addition to the daily program with the experimental group two days per week for 12 weeks. Control group continued their daily education program. Physical performances of children were evaluated and some tests used in order to collect data. These tests were Vertical Jump, Sit-Lie Flexibility, Standing Long, Flamingo Balance and Tennis Ball Throwing Kests, Jump, Quickness Ability, Foot Ball Control, Running Coordination, 30 Meter Sprint, and Hand Ball Control Tests. Motor tests were applied to both groups as pretests. They were also applied after educations as post tests. Semi-structured interview form was used to determine the opinions of parents related to sporting activities and the participation of their children in these events. SPSS 20 (Statistical Package for Social Sciences-20) was used to analyze the data of the study. All of the motor tests were evaluated by using statistical analyses and frequency, mean and standard deviation values were specified. Mann-Whitney U test was used to compare data of two groups which were not normally distributed. Besides, Wilcoxon Signed Rank Test was used to determine the significance of differences between pretest-posttest scores. Recorded parent interviews by taking notes were analyzed by using content analysis. Data were coded, classified, and discussed under different themes. Consequently, physical education and sport events positively affect the development of movement skills of 4-6 year-old preschool children. Parents agree with the idea that physical education and sport events particularly contribute to physical and social developments of children, active sporting events should be performed with preschool children in educational institutions, and primarily mothers-fathers should be a role model in order to encourage children to do sporting activities.