Ereğli ve çevresindeki ineklerde mastitislerden izole edilen streptokokların prevalansı ve etkenlerin antibiyotiklere duyarlılıkları
Determination of prevalance and antibiotic susceptibilities of Streptococci isolated from mastitis of dairy cattle in Ereğli District
- Tez No: 440476
- Danışmanlar: PROF. DR. UÇKUN SAİT UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yapılan çalışmada. Ereğli Yöresinden yapılan örnekleme ile mastitis vakalarının genel olarak sıklığının belirlenmesi; bunlar içerisinde Streptokok mastitislerinin prevalansı ile etkenlerin antibiyotiklere duyarlılıklarının tespit edilmesi amaçlandı. Çalışmada Ereğli ve Çevresinde 5 çiftlikten (en az 20 sağmal inek bulunan) 350 sağmal inek subklinik mastitis yönünden CMT ile tarandı. 146 adet süt numunesi CMT pozitif bulundu. Bu süt örneklerinde somatik hücre sayısı belirlendi. İzole edilen streptokokların tür düzeyinde identifikasyonu ve antibiyogramı konvansiyonel yöntemlere göre yapıldı. İzolatların serotipleri belirlendi. Sekiz adet Str. dysgalactiae, 3 adet Str. uberis ve 9 adet Str. feacalis (Enterococcus fecalis) izole ve identifiye edildi. En baskın serotip Dgroup idi. İzolatların %60'ı enrofloksasin, %75 danofloksasin, %35 vankomisin, %15 pencilin G, %35 amoksisilin, %10 gentamisin, %20 eritromisin'e duyarlı bulundu. Neomisin ve spiramisine dirençlilik %100 idi.
Özet (Çeviri)
Determination of occurrence of bovine mastitis cases by sampling from Ereğli Region in which prevalance of Streptococcal mastitis and susceptibilities of the isolates to selected antibiotics were aimed by this study. A total o 350 cows from 5 number of dairy farms (containing 20 lactating cattle at least) located in Ereğli and its surroundingswere sampled by subclinical mastitis using CMT. Number of positive mastitic milks by CMT were 146. SCC from these milk samples were also recorded. İsolation and identificaation of the streptecocci were made by convantional methods. Serotypes of the isolates were also determined. Eight, 3 and 9 numbers of isloates from Str. dysgalactiae, Str. uberis and Str. feacalis (Enterococcus fecalis) were isolated and identified respectively in the study. The predominant serotype was group D. Sixty percent of the isolates were susceptible to enroflaxasine. Danoflaxasine was found to be susceptible by 75% of the isolates. Vancomycine, penicilline G, amoxcilline, gentaycine and eritromycin were observed to be susceptible wit the ratios of 35, 15, 35,10 and 20%, respectively. However., all. the isolates were resistant to neomycin and. spiramycin.