Kolostrum takviyesi alan sporcularda dallı zincirli amino asit düzeyleri
Colostrum supplements field branched chain amino acid levels in athletes
- Tez No: 440475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSAMETTİN VATANSEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, sporcularında inek kolostrumu kullanımının dallı zincirli amino asit düzeylerine etkisini araştırmak üzere yapılmıştır. Kolostrum dişi memeliler tarafından doğumdan hemen sonra salgılanan, bileşimi ve görünüşü normal sütten farklı olan koyu besleyici değeri yüksek bir salgıdır. Kolostrum protein, karbonhidratlar, yağ, vitamin ve minerallere ilaveten vücudun immun ve büyüme fonksiyonları için gerekli bazı biyolojik aktif molekülleri de içermektedir. Araştırmaya, selçuk üniversitesi beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinden antrene düzeyde ve 48 erkek sporcu katılmıştır. Sporcular kendi içinde 24 kontrol, 24 deney olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubu kolostrum tablet (250mg/gün) kullanmıştır. Sporculardan araştırmanın ( 0.gün, 30.gün, 60.gün ) olmak üzere üç defa kan örnekleri alınarak, dallı zincirli amino asit düzeyleri yüksek basınçlı sıvı kromatografi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Sporculardaki deney ile kontrol grupları arasında istatistiksel analizler yapılmış ve değerlendirilmiştir. Öncelikle ilk karşılaştırmamızı kolostrum grubu ve kontrol grubu arasında gerçekleştirdik. Başlangıçta valin, lösin arasında anlamlı fark yok iken izolosin de anlamlı fark bulundu (p=0,001). Ancak total BCAA düzeyine bakıldığında bir fark görülmedi. Kolostrum kullanan grubun tekrarlayan ölçümleri kendi arasında karşılaştırıldığında valin için anlamlı bir fark bulunamadı. Lösin için 0.gün ile 30.gün ölçüm değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p=0,018). İzolösin için ise 0.gün ile 30.gün ölçümleri değerleri ve 30.gün ile 60.gün değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir sonuç bulunmuştur (sırasıyla p= 0,044, p=0,005).Total BCAA düzeyleri değerlendirildiğinde ise gruplar arasında anlamlı fark görülmemiştir. Sonuç olarak, bizim çalışmamızda sporcularda kolostrum takviyesinin serum dallı zincirli amino asit düzeyleri üzerine anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Kolostrumun farklı spor branşları ve değişik yaş gruplarında özellikle sporcuların bağışıklık, rejenerasyon ve performans gibi kriterleri dikkate alınarak araştırmaların yapılmasının uygun olacağı kanaatine varılmıştır. Biyokimyasal olarak amino asit analizinin oldukça önemli olduğunu, bizim çalışmamızın amino asit analizi adına bir başlangıç olduğunu ve uyguladığımız metodun geliştirilerek valide edilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, the cow colostrum use in athletes was undertaken to evaluate the effect on the branched-chain amino acid level. Colostrum is secreted by female mammals immediately after birth, composition and appearance is different from the normal milk secretion dark nutritional value is high. Colostrum proteins, carbohydrates, fat, vitamins and minerals in addition to the body's immune functions essential for growth and also contains various biologically active molecules. The study, Selçuk University physical education and sport in schools to the entrance level of the students and 48 male athletes participated. Athletes control 24 itself is divided into two groups as experiment 24. The experimental group received colostrum tablets (250 mg / day) was celebrated. Blood samples were taken three times (0th day,30th day,60th day), including the study of the athlete, the branched chain amino acid levels were analyzed using high pressure liquid chromatography method. Statistical analysis made between the experimental and control groups in athletes and evaluated. First, we realized our first comparison between the colostrum group and control group. Initially, valine, leucine, while no significant difference isoleucine also a significant difference (p = 0.001). However, no significant difference when looking at the total level of BCAA. Repeated measurements of the group using colostrum no significant difference when compared to the governor of their own. Leucine for a statistically significant difference was found between 0th day and 30th day measurements (p = 0.018). For isoleucine is 0th day and 30th day measurement values and the results were statistically significant value between 30th day and 60th day (p = 0.044, p = 0.005). The total assessed value BCAA is no significant difference between the groups. In conclusion, our study of colostrum supplements in athletes have been found to have a significant effect on the serum branched chain amino acid level. Colostrum has reached the conclusion that it is appropriate for different sports branches and conducting research taking into account criteria such as regeneration and performance of athletes in various age groups. Biochemical analysis of the amino acid is very important in our work on behalf of our amino acid analysis is a beginning and we think that should be developed and validated methods we apply.