214 nolu Urfa Şer'iyye sicilinin (H.1287-h.1288/ m.1870-1871) 1-163. sayfaları arası transkripsiyon ve değerlendirilmesi
Evaluation and transcription of 1-163 pages of Urfa Sharia court records numbered 214 (Ah. 1287- 1288 /ad. 1870- 1871)
  1. Tez No: 441272
  2. Yazar: ŞEYHMUS KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 467
Özet
Bu çalışmada 214 Numaralı Urfa Şer'iyye Sicili'nin bazı sayfaları ele alınarak M.1870-1871 tarihleri arasında Urfa şehrinin sosyal, ekonomik ve kültürel hayatının tespit edilmesi amaçlanmıştır.Bu çalışma, Müslim ve Gayri Müslimlerin on mahallede komşu olduklarını, ticari ortaklık kurduklarını, birbirlerinden alış veriş yaptıklarını, hoşgörülü bir ortamda beraber yaşadıklarını göstermiştir. Ekonomik hayatın tarım ve hayvancılığa dayandığı, insanların hizmet sektöründe yoğunlaştığı, ticaret ile uğraşanların ise daha çok hayvansal ve tarımsal ürünleri alıp sattıkları tespit edilmiştir. O dönemdeki meydan, sokak, mahalle, cami ve medrese adlarının bir kısmının günümüze kadar geldiği, bir kısmının ise yok olduğu yâda zamanla isimlerinin değiştiği belirlenmiştir. Gündelik hayatta kullanılan eşyaların çoğunun bakır, tahta ve hayvansal ürünlerden imal edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines some sheets of Urfa Shari'a Court Records numbered 214 and aims to discover the social, economic and cultural life of Urfa between the years of 1870-1871.The research has showed that Muslims and non-Muslims were neighbors in ten quarters, had commercial partnerships, shopped from each other and lived together in a tolerant environment. It has been found out that the economic life was based on agriculture and stockbreeding, people were centered around service sector and those interested in trade were generally selling agriculture and animal products. It has further indicated that the names of streets, quarters, mosques and madrasas have survived while some names disappeared or changed in time. Equipment and tools which were daily used were found to be produced from copper, wood and animal products.