Beritan Aşireti'nin konar-göçer yaylacılık faaliyetleri
Nomadic-transhumance activities of the Beritan Tribe
  1. Tez No: 441273
  2. Yazar: NECDET YETİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde konar-göçer yaylacılık faaliyetlerinde bulunan Beritan Aşireti'nin yaşam koşulları ele alınmıştır. Bu kapsamda, Beritan Aşireti'ne mensup ailelerin Güneydoğu Anadolu bölgesindeki alçak ovalarda bulunan kışlak alanları ile Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan yüksek plato sahalarında bulunan yaylak alanlarındaki mevsimlik yaşam koşullarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bulgular, Beritan Aşiretinin doğal şartlar nedeniyle hayvancılık faaliyetleriyle uğraştıklarını, bundan dolayı da yaylak ve kışlaklar arasında göç etmek zorunda kaldıklarını göstermiştir. Ayrıca, bu yaylacılık faaliyetleri modern metodlardan ziyade geleneksel yöntemlere bağlı olarak yapılmaktadır. Geçmiş dönemlerle karşılaştırıldığında, bu faaliyete katılan ailelerin sayısında zamanla azalmalar olmuştur. Sadece bazı aileler halen bu faaliyetleri ve kendi geleneklerini devam ettirmektedirler. Anahtar Kelimeler :Yaylacılık, Konar-Göçer Yaylacılık, Beritan Aşireti, Kışlak
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the living conditions of the Beritan Tribes, who, to this day, continue their nomadic activites in the Southeast and Eastern Anatolia regions. In this regard, daily living traditions of the Beritan families were closely observed and examined, who carried out their sesonal nomadic activites between wintering low plains of the Southeastern Anatolia and the high plateausof Eastern Anatolian. The results have showed that, due to natural conditions of the region, the families of Beritans Tribe are engaged in their nomadic transhumance activities and, therefore, they move seasonally between high plateaus and low plains of the Eastern and Southeastern Anatolian Regions. In addition, it has indicated that these transhumance activities are usually performed by traditional methods rather than modern ones. Compared to past, the number of families involved in this activity has decreased significantly and only some families still continue these activities and maintain their own traditional culture. Key words: Summer sheltering, Nomadic-Transhumance, Beritan Tribe, Winter-sheltering