Örgütlü suçlarla mücadelede kazanç müsaderesi ve Türkiye değerlendirmesi
Confiscation in fight against organised crime and Turkey assesment
- Tez No: 441324
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FULYA MEMİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada organize suçla mücadele politikalarında geçtiğimiz 30-40 yılda yaygınlaşan suçun finansal boyutu yaklaşımı ele alınmıştır. Suç gelirleriyle mücadele olarak da adlandırılan yaklaşımın birçok enstrümanı vardır. Kazanç müsaderesi söz konusu enstrümanlardan birisidir. Yürürlükteki ceza yasasında yer alan bu tedbirin Türkiye uygulamasında bir takım problemlerin olduğundan yola çıkılarak söz konusu problemlerin tespiti üzerinde durulmuştur. Türkiye'de kazanç müsaderesi konusu üzerine gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar oldukça sınırlı sayıda ve yetersiz niteliktedir. Bu yönüyle ilgili alana katkı sağlamak üzere literatür taraması yapılmıştır. Yabancı ülke uygulamalarında karşılaşılan alternatif müsadere yöntemleri incelenerek, Türkiye uygulamasında görülen sorunların aşılması adına alternatif müsadere yöntemlerinin uygunluğu değerlendirilmiştir. Kazanç müsaderesi konusunda, özellikle de alternatif müsadere yöntemleri bakımdan insan hakları tartışmaları yaşanmaktadır. Söz konusu tartışmaların akademik yazında önemli yer tutması buna rağmen Türkçe literatürde konunun ciddi anlamda ele alınmaması sebebiyle insan hakları tartışmalarına değinilmiş ve AİHM kararları çerçevesinde meşru kabul edilen ölçütler tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the financial dimension of crime approach within the scope of the policy of fighting against crime is examined. Also acknowledged as fight against proceeds of crime, this approach requires several instruments during the implementation process. Confiscation is one of these instruments, during the exertion of which, certain obstacles arise in Turkey. Given the fact that the scientific study of confiscation is rather limited and insufficient in Turkey, literature review has been made following the identification of the problem. The alternative confiscation methods in various countries has been analysed, evaluating their suitability, so as to overcome the troubles of implementation of confiscation in Turkey. In addition, although the discussions of human rights issues, especially on the implementation of alternative methods, occupies a significant position in the international academic literature, it has not been thoroughly studied in Turkey, which made it crucial to be referred to in this study, drawing the valid criteria within the frame of the European Court of Human Rights.