Çocukluk dönemindeki istismar, ihmal ve travmanın aleksitimiyle ilişkisi
Childhood abuse, neglect and trauma of the relationship with alexithymia
- Tez No: 441632
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN CEYLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Literatüre bakıldığında çocukluk çağı istismar ve ihmalinin olası bir çok sonucu doğurduğu görülmektedir. Aleksitimi de bu sonuçlardan biridir. Travma ve aleksitimi ilişkisinin yadsınamaz gerçekliği yapılan araştırmalarca kanıtlanmış ve literatürde yerini almış bir konudur. Bu çalışmada çocukluğunda istismar ve ihmale maruz kalmış bireylerde aleksitimik kişilik özelliklerinin var olup olmadığı geçmiş çalışmalar ışığında bir kez daha ortaya konulmak amaçlanmıştır. Araştırmaya 60 kadın katılmıştır. Örneklem seçiminde ailesinde psikolojik rahatsızlık olması koşulu oluşturulmuştur. Aleksitimi ve çocukluk çağı travması bağlamında örnekleme Toronto Aleksitimi Ölçeği, Çocukluk Çağı Örselenme Yaşantıları Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği uygulanmıştır. Sonuçlar yapılan önceki araştırmaları destekleyen yöndedir. Çocukluğunda cinsel istismar, duygusal ihmal ve fiziksel istismara maruz kalmış bireylerin Toronto Aleksitimi Ölçeğinden yüksek puan aldığı görülmektedir. İstismar ve ihmal yaşantısının bazı sosyodemografik değişkenlere göre de değişiklik gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the literatüre, there are many possible results can be seen because of childhood abouse and neglect. Alexithymia is one of the results. The relationship between trauma and alexithymi is an undeniable truth. It is prooved with some researches and placed in literature. In these studies, individuals exposed in childhood abuse and neglect in the existence of alexithymia personality traits, past studies have shown once again that it is aimed at investigating. 60 women participated in the study. Sample to be psychological disorders in family selection condition has been established. Toronto Alexithymia Scale, the Childhood Trauma Questionnaire, Childhood Trauma Questionnaire was administered in the Alexithymia and childhood trauma sampling, The results support previous research done. It is seen that, owners of the high score of alexithymia scale are Childhood sexual abuse, emotional neglect and individuals who have been subjected to physical abuse. As a result; abuse and neglect of life, has been shown to vary according to sociodemographic variables.