Türkiye'de gıda sektöründe satışların etkinliğini değerleme aracı olarak pazarlama maliyetleri
Valuation as a tool for marketing costs of sales activity in food sector in Turkey
- Tez No: 441686
- Danışmanlar: PROF. TURGUT ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde gıda sektörü ülkelerin ekonomilerinin vazgeçilmez kalemlerinden biridir. Ekonomilerde bu derece olan gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin etkin ve verimli çalışması ekonomilerin sağlıklı büyümesi için önemlidir. Bu nedenle günümüzde gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin kaynaklarını etkin olarak kullanması gerekliliği önemli hale gelmiştir. İşletmelerin kaynakların ne ölçüde etkin kullandıkları belirlemede en yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biriside Veri Zarflama Analizi (VZA) yöntemidir. VZA, birçok girdi ve çıktıyı belli bir düzeyde etkinlik ölçütüne dönüştüren doğrusal programlama bazlı bir yöntemdir. Çalışmada Türkiye'de Gıda sektöründe Borsa İstanbul'da işlem gören 28 firmanın 2004-2014 yıllarına ait göreli etkinlikleri dikkate alınarak VZA yöntemiyle etkinlik analizi yapılmıştır. Yapılan çalışmada yöntemde girdi odaklı CCR ve BCC modeli birlikte ele alınarak karşılaştırma yapılmasına karar verilmiş, modelde pazarlama giderleri, satışlar ve satışların maliyeti girdi değişkeni, kar-zarar miktarı ise çıktı değişkeni olarak ele alınarak şirketler değerlendirilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen bulgulara değerlendirilerek, Türkiye'de Gıda sektöründe etkin olmayan firmaların pazarlama maliyetlerinin etkin edilebilmesinde katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Todays Food İndustries are the countries undenialde sectors. These food İndustries are a crucial, active and promising part of the economical grawth of a country, so it is because of these reasons that the firms which are active in the food industry use their sourses appropriately that has become important. One of the main ways of measuring how these sourses are used by the firms are Data Envelopment Analysis (DEA). DEA is based on a these methods that 28 firms have active analysis in particular in the years of 2004 to 2014 in regards to the working procedure. İt was been decided that a comparing will be done through a company of CCR and BCC modules. Therefore firms have been evated in regarss to modle, sales and the cost of these sales in referance to the change. As for the loss amount of the companies will avalute these. After the results of the analyis it is aimed the cost of the non effective firms sales costs are to be activated