Yöneticilerin liderlik özelliklerinin sağlık çalışanlarının motivasyonları üzerindeki etkisi (Korkuteli Devlet Hastanesi örneği)
Leadership properties of managers effects on the motivation of health employees
- Tez No: 441687
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBAHATTİN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Motivasyon, insanları belirli bir amaca doğru devamlı şekilde harekete geçirmeyi ifade etmektedir. Son yıllarda kamu ve özel sektörde gelişen işletmeci anlayış ile birlikte motivasyon insan kaynakları yönetiminde son derece önemli bir hal almıştır. Motivasyonun önemi iş yaşantımız için olduğu kadar sosyal yaşantımız için de oldukça fazladır. İş yerinde motivasyonun sürekli biçimde sağlanması için farklı yöntemler olmakla birlikte yöneticilerin lider özelliklerinin olması personelin motivasyonu üzerinde belirgin biçimde etkilidir. Bu bakımdan yöneticilerin klasik yönetim anlayışının dışında liderlik vasıflarına sahip olmaları artık günümüz işletmeci anlayışında daha gerekli görülmektedir. Çalışma bu bilgiler etrafında düşünüldüğünde yöneticilerin liderlik özelliklerinin sağlık çalışanlarının motivasyonları üzerindeki etkisini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada nicel yöntem uygulanmıştır. Veri toplama tekniği olarak anket çalışması yapılmıştır. Çalışma kapsamında literatür taramasına ek olarak Antalya İli Korkuteli İlçesi Devlet Hastanesi'nde araştırma yapılmıştır. Toplam 130 sağlık çalışanına anket uygulanmıştır. Motivasyon ve yöneticilerin liderlik özellikleri ilişkisine dair bulgular arasında bazı çarpıcı sonuçlar dikkat çekmiştir. Özellikle yöneticilerin uygulayarak yol göstermediği, prim sisteminin gözden geçirilmesi gerektiği, takdir edilmek gibi manevi beklentilerin yeterince karşılanmadığı ve uygulanan motivasyon araçlarının yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Name and Surname : Havva Nur ÖZDEMİR Supervisor : Ph. D. Asisst. Prof. Sebahattin TAŞ
Özet (Çeviri)
Motivation refers to mobilize people in the right way continuously for a particular purpose. In recent years, has become extremely important in the management of human resources with developing operators of understanding motivation in the public and private sectors. The woman is the importance of motivation for our work life is also very much to our social life. Although there are different methods of motivation at work continuously with business leaders to ensure specifications are effective in significantly on the motivation of the staff to be. In this respect to have the outside of the executive leadership of the classical management approach is seen in today's operators are no longer needed more understanding. Working knowledge of managers' leadership qualities that considering the impact on the motivation of health workers around seeks to identify. Quantitative methods were applied in this study. Data collection techniques as the survey was conducted. In addition to the literature under study Korkuteli district of Antalya Province in the hospital were investigated. Survey was administered to a total of 130 health care workers. Some striking results in evidence on the relationship of motivation and executive leadership has drawn attention. In particular, managers applying the guidance, it should be a review of the bonus system, as if not to be adequately met the spiritual expectations and has been found to be insufficient motivation tools applied.