Mersin mezitli ve akdeniz ilçe belediye ana hizmet binaları ve çevrelerinin ulaşılabilirlikle ilgili türk standartları bağlamında incelenmesi
The investigation of mersi̇n mezi̇tli̇ and akdeni̇z municipality main service buildings and their environments with regard to turkish standarts related with accessibility
  1. Tez No: 441884
  2. Yazar: ARZU BİTİGEN SAYLAM
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. CAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Çalışma; dezavantajlı grup olan engellilerin kamusal alanlarda, mimari uygulamaların yanlış ve yetersiz olmasından dolayı vatandaşlık görevlerini yerine getirememesi veya yardımsız erişimi gerçekleştirememesi problemini kapsamaktadır. Engelli bireyler ile çevremizde, kamusal binalarda, toplu taşımlarda, sosyal alanlarda vb. mekânlarda fazla karşılaşmamamız engelli birey sayısının az olması değil, hareket kısıtlı bireylere, hareketlerinin sürekliliğini sağlayacak mimari çözümlerin sağlanamamış olmasından dolayıdır. Ülkemizde tüm binalarımızın TS 9111“Özürlüler ve Hareket Kısıtlılığı Bulunan Kişiler İçin Binalarda Ulaşılabilirlik Gerekleri”başlıklı standarda uygun düzenlenmiş olması gerekmektedir. Mersin'de yapılan çalışmada; kullanıcıların yoğun olarak ziyaret ettiği belediye binalarında, engellilere yönelik erişim incelenmiştir. Yapılması gerekli düzenlemelerin uygulanıp-uygulanmadığı; gerçekleştirilen uygulamaların doğruluk derecesi tespit edilmiştir. Çalışmada yerinde gözlem, fotoğraflama, farklı başlıklarda gözlem formları uygulanarak çalışma alanlarında ortaya çıkan değerler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study covers the difficulties that people with disabilities face when it comes to accessing the public sphere which is due to architectural and infrastructural incompetency that causes disabled people not to be able tofulfill their civic duties without aid.The reason we cannot see disabled people at public spaces, public transport, social areas and so on is not because the number of disabled people in our society is low; it is because these public areas mentioned fail to offer architectural solutions to provide disabled people an easy access to these public areas. All our buildings in our country must be built in accordance with the regulations and conditions that must follow the TS 9111“ The requirements of accessibility in buildings for people with disabilities and mobility constraints”. In this study the accessibility of the frequently visited area of Municipality building in Mersin for disabled people has been examined; the verification of whether the necessary arrangements and regulations are applied/not applied, if applied at what degree of accuracy they are applied have been identified. The results from the study has been presented by using various techniques of on-site observation, photography; applications of different perspectives in the work area.