Structural analysis, evaluation and strengthening of the temple of Augustus in Ankara
Ankara Agustus Tapınağının yapısal analizi, değerlendirmesi ve güçlendirilmesi
  1. Tez No: 441960
  2. Yazar: BURAK UÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Ankara Agustus Tapınağı, Galatyalıların ve Romalıların devrinden beri yüzyıllardır bölgenin tarihi geçmişine muhafızlık ve tanıklık etmiştir. Kadim zamanların izini yalnızca duvarlarına kazınmış olarak değil, aynı zamanda mimari ve yapısal özellikleri ile üzerinde taşıyan bu anıt, bugün, yıkılma tehlikesi ile başa çıkabilmek için mühendislik müdahalesine ihtiyaç duymaktadır. Bu doğrultuda, bu çalışma neticesinde anıtın yapısal davranışı doğrusal olmayan ayrık eleman ve doğrusal sonlu eleman modelleri kullanılarak çözümlenmiş ve bunlara uygun çeşitli güçlendirme yöntemleri önerilmiştir. İlk aşamada yapı, oluşturulan analitik modellerle karşılaştırmak üzere ortam titreşimi özellikleri açısından test edilmiş ve depreme dayanım hususundaki yeterliliği bu test sonuçlarından çıkartılan veri ile ayarlanarak doğrulanmış doğrusal-elastik ve ayrık eleman analitik modelleri ile incelenmiştir. Yapıya daha önce yerleştirilmiş olan uzun vadeli yapısal sağlık izleme cihazları tarafından kaydedilen ölçümler de ayrıca toplanmış ve işlenerek gözden geçirilmiştir. Sonuçta,“mümkün olan en az müdahale”ilkesi göz önünde bulundurularak iki ana grup altında toplanmış dört güçlendirme yöntemi önerilmiş ve bunların yapının genel deprem dayanımına olan katkısı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The temple of Augustus in Ankara has stood as a keeper and witness of the region's historical past for hundreds of years from the time of Galatians and Romans. Bearer of the sign of ancient times not only as carved on its walls but also with its architectural and structural features, this monument now is in the need of engineering intervention to cope with the risk of collapse. Consequently, its structural behavior was analyzed using nonlinear discrete element modeling and linear finite element modeling and several relevant strengthening methods were proposed within this study. Initially, the structure was tested for its ambient vibration characteristics to compare against the analytical model for calibration and its earthquake resistance capacity was investigated with calibrated linear elastic and discrete element analytical models. Measurements recorded by long term structural health monitoring devices previously installed on the structure were also collected and post-processed. Finally, four different strengthening methods divided into two main groups, prepared with“minimum possible intervention”principle in mind, were proposed and their contribution to overall seismic resistance was evaluated.