Processing materiality through architectural information
Maddeselliğin mimari bilgi yoluyla işlenişi
- Tez No: 441986
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Maddesellik kavramı doğrudan ele alındığında mimariyi oluşturan malzemeleri ifade ederken, dolaylı olarak ele alındığında mimarinin fiziksel oluşumunu şekillendiren biçimsel, yapısal, mekânsal ve malzemeye dayalı özelliklerin tümüne değinerek mimarlığın bütünselliğini belirtir. Dolaylı bakış açısını esas kabul eden bu tez, mimarlığı bahsedilen özellikler tarafından tanımlanan örgütsel yapılanmaya dayalı bir sistem olarak ele alır. Bu bağlamda, bu tez, mimari örgütsel sistemlerin bilgi sistemlerine dönüşümünü incelerken, bu dönüşümün mimarlığın maddeselliği üzerindeki etkisini ve mimarlığın maddeselliğinden nasıl etkilendiğini de araştırır. Genel anlamda, bu dönüşüm sonucunda maddesellik bilgi tarafından üretilir ve aynı zamanda bilgi üretir. Bu durum maddesellik ve bilgi arasında bir sentez oluşturur. Bahsedilen karşılıklı üretim süreci, bilgi akışı ve buna verilen tepkiye bağlı olarak farklı maddesellik ortamlarını ortaya çıkarır. Bu farklı ortamları anlamak, ayrıştırmak ve düzenlemek adına, bu tez sistematik bir sınıflandırma önerir. Kurguya ve bilgiye dayalı maddesellik, dinamik ve kinetik maddesellik, ayrık ve birleşik maddesellik, öngörülebilen ve öngörülemeyen maddesellik sınıflandırmanın ana başlıklarını oluşturur. Tez süresince araştırma yöntemi olarak ele alınan bu sınıflandırma, maddeselliğin karşılaştırmalı incelemesinin yapılabileceği bir zemin oluşturmayı hedefler.
Özet (Çeviri)
Constituting a fundamental ground for the discipline of architecture, the concept of materiality is the central consideration of this thesis. Besides a particular set of materials by which architectural production made out of, the literal aspect, materiality also refers to all architectonic qualities that form the physical constitution of an architectural product, the referential aspect. Taking referential aspect as its basis, this thesis considers architecture as an“organizational system”and approaches materiality as“the substance of architectural totality”touching upon the formal, structural, spatial and material qualities of architecture. Within this context, this study interrogates the dissolution of organization systems of architecture into information systems and, accordingly, investigates how this dissolution affects and gets affected by the status of materiality in architecture. In general, such dissolution reveals a synthesis between materiality and information by associating materiality with its ability to generate information and to be generated by information over time. This reciprocal reproduction results in the formulation of diverse modes of materiality. In order to recognize, differentiate and organize these diverse modes, this thesis proposes a categorization of materiality by means of information flows and relative responses. The primary classifications are defined as the formed and informed materiality, dynamic and kinetic materiality, segregated and integrated materiality, and predictable and unpredictable materiality. Considered as a method of exploration throughout the process, this categorization attempts to provide a ground on which a comparative analysis of materiality can be conducted.