Investigatin of bioactivity and chemical content of turkish propolis from ankara province
Ankara ilinden elde edilen türk propolisinin kimyasal içeriği ve biyoaktivite incelemesi
  1. Tez No: 441987
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM YURTERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN FARUK BOZOĞLU, DOÇ. DR. ADVİYE GÜLÇİN SAĞDIÇOĞLU CELEP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Önemli bir arı ürünü olan propolis, arılar tarafından bitkilerin farklı kısımlarından toplanarak elde edilir. Bal arıları (Apis mellifera) propolisi toplayıp metabolize ettikten sonra kovanlarını dış etkenlerden korumak için propolisle kaplarlar. Bu çok etkili madde sayesinde kovanın içi tamamen sterildir. Propolis adını antik Yunandan alır ve „şehir önü „anlamındadır. Propolisin 5000 yıllık tarihi olduğu düşünülmektedir. Asurlar ve Yunanlılar propolisi sağlıklarını korumak için Mısırlılar ise mumya yapımında kullanmışlardır. Bu çalışmada amaç olarak, Ankara propolisinin biyoaktivitesi, yüksek ısının propolis üzerine etkisi, sitotoksik aktivitesi ve kimyasal içeriğinin belirlenmesine odaklanılmıştır. Bu amaçla, kullanılacak olan propolis Ankara‟dan (Kıbrıs Köyü) yerel bir arıcıdan temin edilmiş ve etil alkol ile ekstraksiyonu yapılmıştır. Ekstraksiyon verimi 20.30 ± 0.001 % (w / w) olarak hesaplanmıştır. Propolisin etil alkol ekstresinin fenolik içeriğin ve bu içeriğin olası antimikrobiyal aktivite ve kanser üzerine etkileri araştırılmıştır. Propolis ekstresi DPPH ve ABTS viii radikallerine karşı yüksek sönümleme aktivitesi göstermiştir. Toplam fenolik içerik 10.7 ± 0.007 mg GAE / mg ekstre ve toplam flavonoid içerik 0.742 ± 0.014 mg QE / mg ekstre olarak hesaplanmıştır. Önemli fenolik asitler ve bu asitlerin miktarı , p-kümerik asit, kafeik asit ve vanilik asit, LC /MS / MS kullanılarak tayin edilmiştir. Ankara propolisinin antimikrobiyal potansiyeli bakteri ve mantar (fungus ) türleri üzerinde test edilmiş ve en yüksek aktivite C. albicans türü üzerinde belirlenmiştir. Propolisin sitotoksik aktivitesinin tespiti için MTT yöntemi zamana ve uygulanan doza bağlı olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Propolis is one of the important bee product which is a sticky resin collected by bees. Honey bees (Apis mellifera) collect and metabolize the propolis, then line their hives with it to protect the hive. It is so effective that the interior of bee hive has been found to be safer than most operating rooms. The name propolis derived from the Greek meaning (before the city) signifying that propolis defended the entire community from external threat. Propolis has a 5000- years of history. The Asyrians and Greeks used propolis to help maintain good health and the Egyptians used in mummification. In this study it was aimed to characterize propolis produced by bees dwelling in Ankara (Mamak-Kıbrıs village), focusing on the determination of antioxidant potential, antimicrobial activity, cytotoxic activity and its chemical content. The propolis was obtained from a local beekeeper from Ankara province of Turkey and extracted with ethyl alcohol. The yield of extraction was found as 20.30 ± 0.01 % (w / w). The phenolic composition of ethanolic extract of propolis and vi possible effects of those constituents in antimicrobial activity and cancer were investigated. The propolis extract showed high Radical Scavenging Activity against DPPH and ABTS radicals. Total flavonoid content was found as 0.742 ± 0.014 mg QE / mg extract and total phenolic content was 10.712 ± 0.007 mg GAE / mg extract. Detected phenolics were including p-coumeric acid, caffeic acid and vanillic acid also quantitated and validated with LC / MS. Antimicrobial potential of propolis screened on bacterial and fungal strains, and promising activity is detected on fungal a strain. Cytotoxic activity of propolis checked by MTT assayfor dose and time-dependancy.