Seismic behavior of vertical reinforced autoclaved aerated concrete (AAC) panel walls
Düşey donatılı gazbeton panel duvarların sısmık davranışı
- Tez No: 442024
- Danışmanlar: Prof. Dr. ERDEM CANBAY, Prof. Dr. BARIŞ BİNİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalısmada yük tasıyan düsey duvar Gazbeton panellerin düzlem içi sismik davranısı incelenmektedir. Gazbeton perde duvarların çevrimsel yatay yük ve düsey yük altındaki davranısı karmasık oldugundan tasarım kosulları esasen çok önemlidir. Bu çalısmanın ana amacı Türkiye'deki Gazbeton yapılar için önerilen tasarım kosullarının dogrulanmasıdır. Degisik özelliklerde ve geometride altı elaman ODTÜ Yapı Mekanigi Laboratuvarında insa edilerek denenmistir. Ayrıca Gazbetonun mekanik özellikleri belirlenmis ve diger laboratuvar deney sonuçlarıyla dogrulanmıstır. Gazbeton düsey paneller AKG-Gazbeton tarafından üretilmistir. Deney elemanları degisik sayıdaki düsey panel birimlerinden olusmaktadır. Iki ve dört düsey panelli elamanlar eksenel yüklü ve eksenel yüksüz olarak test edilmistir. Altı düsey panelli elamanlar ise pencere bosluklu ve bosluksuz olarak denenmislerdir. Deneyler çevrimsel yatay yükler altında gerçeklestirilmistir. Veri toplayıp eleman davranısını algılamak için LVDT ve yük hücresi gibi farklı ölçüm cihazları kullanılmıstır. Deney sonuçlarını dogrulamak amacıyla her eleman için analitik model gelistirilmistir. Yeni önerilen Türk Deprem Yönetmeliginde (TEC 2016) yapısal davranıs katsayısı, R için verilen 3 degeri deney sonuçlarına göre oldukça kabul edilebilir ve güvenli durmaktadır. Maksimum öteleme oranı %1 ile sınırlandırılmalıdır. Hem MSJC 2011 hem de taslak TEC 2016 bir çok deney sonucuna güvensiz tarafta kestirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the in-plane seismic behavior of autoclaved aerated concrete (AAC) vertical load-bearing wall panels is examined. Because of the complex behavior of AAC shear walls under cyclic lateral loading and axial load, the design provisions are fundamentally important. The main objective of this study is to validate proposed design provisions for AAC structures in Turkey. Six specimens with different properties and geometries were constructed and tested at Structural Mechanics Laboratory of METU. Mechanical properties of AAC were also determined at METU and were verified with test results at other laboratories. AAC vertical wall panels were produced at AKG-Gazbeton. Test samples were made of various numbers of wall panel units, laid vertically. Specimens with two and four vertical units were tested with and without axial load. Finally, the samples with six vertical wall panels were tested with and without window opening in specimen. The tests were conducted by applying cyclic lateral load. Different measuring devices like LVDTs and Load Cells were installed to acquire the data and perceive the behavior of the samples. To verify the experimental results, an analytical model for each specimen was developed to compare the experimental and analytical results. The value 3 for structural behavior factor, R, given in the new proposed Turkish Earthquake Code (TEC 2016) seems to be fairly acceptable and on the safe side according to the test results. Ultimate drift ratio should be limited to 1%. Both MSJC 2011 and draft TEC 2016 estimated many test results unsafely.