Surge and coastal inundation study of september 2014 storm in Giresun, Black Sea
Giresun, Karadeniz için Eylül 2014 fırtınası sırasındaki fırtına kabarması ve kıyıdan su baskını çalışması
  1. Tez No: 442025
  2. Yazar: DENİZ CAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER, YRD. DOÇ. DR. GÜLİZAR ÖZYURT TARAKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türkiye'de Karadeniz kıyısının fırtınalara ve kıyı tehlikelerine karşı savunmasız olmasından ötürü fırtına kabarması ve kıyıdan gelen su baskını için kapsamlı çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı 23-25 Eylül 2014 tarihleri arasında meydana gelen fırtına sırasında fırtına koşulları altındaki dalga oluşumunu ve Giresun'da meydana gelen su baskınını incelemektir. Bu amaçla sayısal model çalışmaları 2 evrede yürütülmüştür. 1. evrede dalga oluşumunu araştırmak için bileşik ADCIRC-SWAN modeli kullanılmıştır ve 2. evrede bu çalışmalardan elde edilen dalga parametreleri kullanılarak kıyısal su baskını incelenmiştir. 1. evrede sirkülasyonve dalga modelleri arasındaki veri paylaşımı değiştirilerek bileşik modelin hassasiyeti araştırılmıştır. Su seviyesi ve akıntı bilgilerinin ADCIRC'den SWAN'a geçişini önlemenin dalga yüksekliklerini düşürdüğü ve bu iki bilgi arasında akıntı bilgisinin daha etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca dalga etkisini dikkate almamanın su seviyesinde yarattığı fark gözardı edilebilir seviyede olmuştur. Bu durum düşük rüzgar hızlarına bağlanmıştır. Giresun burnunda Giresun burnu önünde ADCIRC-SWAN simülasyonlarından elde edilen temsili dalga yükseklikleri 4.5m ile 7.5m arasında ve pik periyot değerleri de yaklaşık 11.25s bulunmuştur. 2. evrede sığ su sayısal modeli NAMI-DANCE kullanılmıştır. Su altında kalan alanlar ve akıntı derinlikleri seçilen üç dalga yükseklikleri için hesaplanmıştır. Su altında kalan maksimum alan 0.095 km2'ye yakın bulunmuştur. Su altında kalma daha çok Giresun burnunda, burnun doğu ve batı taraflarında ve de dalgakıran ile limanda gözlemlenmiştir. Sonuçlar gözlemlerle karşılaştırılmış ve iyi bir uyum elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, due to the fact that the Black Sea coast is vulnerable to storms and coastal hazards, further comprehensive studies for storm surge and consequent coastal inundation are necessary. The aim of this study is to investigate wave formation under storm conditions and analyze coastal flooding in Giresun during the storm event occurred between 23-26 September 2014. For this purpose numerical studies are carried out in two phases. In phase 1, coupled ADCIRC+SWAN model is used for examining wave generation and in phase 2, wave parameters obtained from these runs are used to investigate coastal flooding. In phase 1, sensitivity of the coupled model is investigated by altering the shared information among circulation and wave models. It is observed that preventing water elevation and current information passing from ADCIRC to SWAN leads to decreased wave heights and among them, current information is found to be more effective. Moreover disregarding wave effects result in negligible difference in water elevations which is attributed to relatively low wind speeds. At Giresun cape, significant wave heights obtained from ADCIRC+SWAN simulations range between 4.5m and 7.5m with peak periods around 11.25s. In phase 2, shallow water numerical model NAMI-DANCE is used. Coastal inundation and flow depths are computed for three selected wave heights. Maximum inundated area is computed to be close to 0.095km2. Major inundation is computed at Giresun cape, its west and east, and also at the breakwater and harbor. The results are compared with observations and fairly well agreement is obtained.