Seismic testing of a scaled roller-compacted-concrete gravity dam
Ölçekli silindirle-sıkıştırılmış-beton bır barajın sismik deneyi
- Tez No: 442031
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ BİNİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Son yarım asır içerisinde, baraj-zemin-rezervuar etkilerini dikkate alan beton ağırlık barajlar için birçok sismik analiz metodu geliştirilmiştir. Bu çalışmalar iki farklı baraj göçme tipinin var olduğunu göstermiştir: Baraj gövdesindeki çatlaklardan kaynaklı göçme ve taban kayması kaynaklı göçme. Literatürde daha evvel yapılan deneylerde taban pürüzlülüğünün, barajın sismik yükler altındaki davranışına etkisi net bir şekilde belirlenmemiştir. Bu çalışmada, pürüzsüz zemin üzerine inşa edilmiş ölçekli bir barajın üç farklı deprem seviyesine (OBE, MDE ve MCE) maruz kaldığında sismik davranışını belirlemek amacı ile tek dereceli dinamik benzeri deney metodu geliştirilmiştir. Daha sonra bir itme deneyi gerçekleştirilerek, ölçekli barajın nihai kapasitesi ve göçme şekli belirlenmiştir. Pürüzsüz zemine oturan ölçekli baraj numunesi MCE deneyi esnasında kayma göstermiş ve itme deneyinde ise tamamen tabandan kopup kayarak büyük kalıcı deplasmanlar yapmıştır. Ardından Chopra ve Zhang (1991b) tarafından geliştirilen baraj kayma analizi metodu kullanarak elde edilen sonuçlar deney sonuçları ile kıyaslanmıştır. Bu analizden elde edilen sonuçlarviii ve deneyden alınan taban kayması ile tepe deplasmanlarının uyum içerisinde olduğu gözlemlenmiştir. Son olarak, bu çalışmanın en önemli hedeflerinden biri olan, taban pürüzlülüğünün baraj deprem sismik davranışı üzerindeki etkisinin belirlenmei için Aldemir v. d. (2015)'in deney sonuçları ile kıyaslamalar yapılmıştır. Sonuçlar, taban pürüzlülük seviyesinin göçme modunu değiştirmekte önemli bir etken olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the last half-century, seismic response analysis of concrete gravity dams has been extensively studied. Studies reveal that two types of failure modes prevail in the form of dam body cracking or base slide. The literature lacks the conditions that clearly differentiate the two failure types. In this context a state of the art single degree of freedom pseudo-dynamic testing was developed to assess the gravity dam response on smooth foundation interface. Three different hazard levels of earthquake namely, Operational base earthquake (OBE), Maximum design earthquake (MDE) and Maximum characteristic earthquake (MCE) were employed during the course of the study. Subsequently a pushover test was performed to identify the reserve capacity of the scaled dam and its failure mode. The test results demonstrated the tendency of the scaled dam specimen to slide during MCE ground motion and eventually fail due to the rigid body sliding during the pushover test. A comparison was made between tip displacement and base slip acquired from the test and those values obtained from sliding analysis developed by Chopra and Zhang (1991b). Results were found to be in agreement and confirmed the approach by Chopra and Zhang (1991b). Finally thevi results were compared with the results from a companion specimen tested by Aldemir et al. (2015), which had a rough dam-foundation interface. It was found that base roughness is detrimental in defining the final failure mode of dams.