Experimental and numerical study of detonation in a closed chamber
Kapalı alanlardaki detonasyonun deneysel ve sayısal çözümlemesi
  1. Tez No: 442032
  2. Yazar: TUĞBERK İNCEKÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tezin amacı yüksek patlayıcıların belirli bir kapalı hacime sahip alandaki performansının deneysel ve sayısal yöntemlerle incelenmesidir. Silindirik dört faklı yüksek patlayıcının kapalı küresel infilak çemberindeki basınç performansları hesaplanmıştır ve sonuçlar sayısal simülasyonlar ile kıyaslanmaktadır. Sayısal simülasyonlarda, patlayıcıların modellenmesinde sıklıkla kullanılan JWL hal denklemi kullanılmıştır. Kapalı infilak çemberinde elde edilen test sonuçları, sayısal simülasyonlar için geliştirilen ticari hidrokod yazılımından edinilen sonuçlar ile kıyaslanmıştır. İnfilak hidrodinamiği çoklu malzemeli iki boyutlu Euler eksenel simetrik yazılımında modellenmiştir. Sayısal simülasyonlardan elde edilen tepe basıncı ve varma zamanları test sonuçlarının ortalaması ile iyi bir uyumluluk göstermiştir. Kapalı alan infilakına ait sayısal simülasyon sonuçları ile test sonuçlarının birbiri ile güçlü bir uyumluluk sağladığı görülmüştür. Patlayıcı formülasyonundaki farklılıklar darbe ve tepe basıncı açısından patlayıcıların basınç performansında farklılıklar yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of the thesis is to investigate the performance behavior of high explosive charges in a specific confined space with numerical methods and experiments. Internal blast performances of four different cylindrical high explosive charges in a closed spherical detonation chamber are evaluated and the results are compared with numerical simulations. For the numerical studies, in order to model explosives, widely used JWL equation of state is used. Numerical simulations are accomplished by commercial hydrocode solver in order for the comparison of the experimental results obtained from detonation chamber experiments. The hydrodynamics of detonation is modeled by 2D Multi-Material Eulerian axisymmetric simulations. The peak over-pressure and time of arrivals obtained from numerical simulations showed very good agreement with the average of experimental results. The variations in the explosive formulation result in variations in blast performance in terms of impulse and peak over-pressure.