Computer simulation of processes involving multicomponent multiphase equilibria
Çok bileşenli çok fazlı dengeleri içeren işlemlerin bilgisayar benzetişimi
- Tez No: 442041
- Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK KARAKAYA, DR. GÖKHAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çok bileşenli çok fazlı dengeleri içeren kimyasal süreçlerin benzetişimini yapabilen bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Denge fazlarının ve kompozisyonlarının belirlenmesi Gibbs enerji minimizasyonuyla sağlanmıştır. Sistemin termodinamik durumu sıcaklık ve basıncının verilmesiyle belirlenmiştir. Optimizasyon hesapları Gibbs enerjinin minimizasyonu üzerine kuruludur. Minimizasyon işlemi, Lagrange fonksiyonunun belirsiz çarpanları yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Lagrange fonksiyonu, sistemin durumunu tanımlayan bahsi geçen termodinamik fonksiyon, Gibbs enerji, G, ve gerekli tamamlayıcı kütle balans şartları ile oluşturulmuştur. Hazırlanan bilgisayar programı ile iyi bilinen sistemlerden seçilmiş örneklerin benzetişimi yapılmış ve sonuçlar popüler bir ticari program olan F*A*C*T (Facility for the Analysis of Chemical Thermodynamics) sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A computer program applicable for simulating the chemical processes involving multicomponent multiphase equilibria was developed. The assemblage of the equilibrium phases and their compositions were determined from Gibbs energy minimization. The thermodynamic state of the system was specified by assigning the temperature and pressure. The algorithm of the optimization routine was based on the minimization of the Gibbs energy. The minimization method was performed using the Lagrange's method of undetermined multipliers. The Lagrangian function, L, was constructed in terms of the emphasized thermodynamic function, the Gibbs energy, G, which defines the state of the equilibrium of the system, and the necessary subsidiary, material balance conditions. Selected well-known systems were simulated and the solutions were compared with a popular commercial software, F*A*C*T (Facility for the Analysis of Chemical Thermodynamics).