Mathematics in context: An ethnographic study with middle school students working as street-marketers, barbers, and bakers
Matematiksel bağlam: Pazarcı, berber ve fırıncı olarak çalışan ortaokul öğrencileri ile etnografik bir çalışma
- Tez No: 442042
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KÜRŞAT ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu etnografik durum çalışması, ortaokul düzeyindeki pazarcı, fırıncı ve berberlerin iş yeri matematiğinin analizi için yapılmıştır. Bu çalışma boyunca,“çalışan öğrenciler”kelime grubu,“sigortasız bir şekilde para kazanmak amacıyla bir meslek ortamına dâhil olan öğrenciler”anlamında kullanılmıştır. Bu çalışmanın genel amacı, Ankara, Türkiye'deki ortaokul düzeyindeki pazarcı, fırıncı ve berberlerin iş yeri matematiğine dair bir anlayış kazanmaktır. Bu amaca ulaşmak için araştırmacı, on üç yaşındaki sekiz erkek ortaokul öğrencisi (dört pazarcı, iki fırıncı ve iki berber) ile çalışmıştır. Tüm katılımcılar, araştırmacının üç yıldır öğrencisidir. Bu tez, Lave ve Wenger'in Meşru Periferik Çıraklık ve Vygotsky' nin Sosyokültürel Öğrenme Teorisi çerçeveleri altında yapılmıştır. Ortaokul öğrencisi pazarcıların, fırıncıların ve berberlerin genel işle ilgili uygulamaların yapısı ve bu çocukların iş yeri kontekstindeki matematiksel aktivitelere nasıl dâhil oldukları gözlem yoluyla incelenmiştir. İşyeri matematiği ile okulda öğretilen matematik etkileşimi hakkındaki görüşleri, ders kitaplarındaki gerçek hayat problemlerinin katılımcıların hayatlarını ne kadar işaret edebildiğine dair katılımcıların düşünceleri, katılımcıların birbirlerinin iş yeri matematiğine verdikleri cevaplar, iş yeri matematiği problemleri, ders kitabındaki problemler ve matematiksel cümle problemlerinden oluşan benzer testlerde katılımcıların başarılarının farkları, yarı yapılandırılmış röportajlar, gözlem kontrol listeleri, saha gözlemleri ve açık uçlu gerçek hayat problem testleri ile analiz edilmiştir. Tüm katılımcılar gönüllü olarak çalışmaya katılmışlardır ve çalışma başlamadan önce ailelerinin yazılı izinleri alınmıştır. Çalışma için, araştırmacının ve katılımcılarının okul idaresinin yazılı izni de alınmıştır. Çalışmanın sonunda, katılımcıların çalışma ortamlarında birçok matematiksel uygulama ile karşılaştıkları saptanmıştır. Öğrenciler, çalışma hayatı ile ilgili sorularda daha yüksek puanlar almışlardır. Katılımcıların görüşleri, en çok pazar yerinde matematik kullanıldığı yönündedir. Katılımcılar, okulda öğretilen matematiğin çalışma yerlerinde sıklıkla kullanıldığını, fakat iş yeri matematiğinin okulda nadiren kullanıldığını düşünmektedirler. Katılımcılar, ders kitabındaki gerçek hayat problemlerinin kendi gerçek hayatlarına çok az işaret ettiğini de belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This ethnographic case study was conducted to analyze workplace mathematics of middle school students whom working as street-marketers, barbers and bakers after school time. Throughout this study, the phrase of“working students”is used as“the students who participate in a job activity to earn money without insurance”. The purpose of this study was to gain an understanding of middle school level street-marketers', bakers' and barbers' workplace mathematics and to compare school mathematics performance and contextualized workplace mathematics performance of middle school level street-marketers, bakers and barbers in Ankara, Turkey. To achieve these goals, the researcher has worked with eight middle school male students (four street-marketers, two bakers, and two barbers). All participants had been the students of the researcher for three years. Legitimate Peripheral Apprenticeship of Lave and Wenger and“Socio-cultural Learning Theory”of Vygotsky are accepted as theoretical framework. The structure of their overall work-related practices and how those children engage in mathematical activities in their all work-related context are analyzed with observation. The views of the participants about interaction of the formal school-taught mathematics with their workplace mathematics and what extend the real life problems in the mathematics textbooks refer to the real lives of the participants, the responses of the participants to each other's workplace mathematics, the difference between achievements of the similar tests which include different workplaces problems, textbook problems and non-contextualized mathematical questions of the participants are analyzed with semi-structured interviews, observation check-lists, open-ended real life problem tests and field notes. All of the participants were voluntarily participated in the study and written permissions from their families were obtained prior to the study. The results revealed that the participants faced with lots of mathematical practices in in their workplaces. The students had better scores at the tests included the real life problems related with workplaces. According to participants, mathematics is used in street-markets mostly. The participants think that school-taught mathematics is generally used in the workplaces; on the other hand, workplace mathematics is rarely used in the schools. They also think that there are few real life problems that really refer to their real lives in the textbooks.